fot. Monika Bilska

Konferencja „Przedsiębiorczość w Polsce – Nowe perspektywy”

„Przedsiębiorczość w Polsce – Nowe perspektywy” – to hasło konferencji, która odbyła się w sobotę w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Otwarcia konferencji dokonał rektor – założyciel uczelni o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR. Dyrektor Radia Maryja podkreślił jak ważna w każdym działaniu i na każdej płaszczyźnie jest etyka. Ta wartość potrzebna jest także w biznesie.

– Etyka musi być przed. Jeżeli nie będzie etyki przed techniką, przed jakimkolwiek postępem ludzkim, to zginiemy, pozabijamy się wszyscy – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

O rozwoju toruńskiej gospodarki mówił gospodarz miasta Michał Zaleski.

– 27 tysięcy firm, około 90 tysięcy osób zatrudnionych w tych firmach, potencjał gospodarczy rosnący. Panie premierze ostatnie 4 lata, to jest czas, kiedy wzrost gospodarczy ograniczył bezrobocie w Toruniu poniżej 4 proc. – zaznaczył prezydent Torunia.

Ten gospodarczy rozwój całego kraju nie byłby możliwy, gdyby nie zmiana polityki, jakiej dokonał rząd Zjednoczonej Prawicy – zwrócił uwagę wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

– Ta polityka opiera się na dwóch podstawowych filarach, czyli wsparcie polskich małych i średnich firm tak, aby one mogły rosnąc, aby mogły stawać się rzeczywiście firmami i markami rozpoznawalnymi nie tylko w Polsce, ale mogącymi również prowadzić ekspansję poza naszymi granicami – podkreślił Jacek Sasin.

Sukces gospodarczy w Polsce to państwa sukces – zwróciła się do przedsiębiorców obecnych na konferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

– To za sprawą waszej aktywności, waszej siły, elastyczności, pracowitości Polska jest dzisiaj w tym miejscu, w którym jesteśmy. Bo warto powiedzieć, że to, co wydarzyło się od 1989 r. do dziś to jest niezwykły skok gospodarczy, który wydarzył się w Polsce – mówiła Jadwiga Emilewicz.

Rozwój gospodarczy Polski to także zasługa dobrze układającej się współpracy pomiędzy gospodarczymi championami, takimi jak PKN Orlen, a rodzinnymi przedsiębiorstwami. Taka współpraca jest korzystna dla obu stron – zaznaczył wiceprezes PKN Orlen S.A. Zbigniew Leszczyński.

– PKN Orlen w ostatnim czasie z kwartału na kwartał, z roku na rok, osiąga coraz lepsze wyniki, bardzo dynamicznie się rozwija, ale to jest również możliwe dzięki temu, że rozwijają się małe i średnie przedsiębiorstwa. […] Dzięki tej większej współpracy, właśnie ci partnerzy, którzy z nami współpracują w ostatnim czasie podnieśli swoją produkcję o około 9 proc., podnieśli swoje przychody o około 15 proc. wygenerowali nowe miejsca pracy – powiedział Zbigniew Leszczyński.  

Spółki Skarbu Państwa powinny być lokomotywami polskiej gospodarki – podkreślił wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Dodał, że rząd Zjednoczonej Prawicy ma do tych strategicznych spółek zupełnie inne podejście niż poprzednicy.

– My nie chcemy prywatyzować tych strategicznych spółek, chcemy, żeby one były bardzo mocno chronione. Wzmocniliśmy tę ochronę, jest szereg rozwiązań ustawowych, którymi podnieśliśmy ochronę spółek Skarbu Państw i dzięki temu dynamicznie rozwijające się spółki Skarbu Państwa – championi gospodarczy mogą być dzisiaj polem dobrej współpracy i dobrego rozwoju dla małych i średnich przedsiębiorstw – wyjaśnił Maciej Małecki.

Obecny na konferencji minister cyfryzacji Marek Zagórski dodał, że do bezpiecznego rozwoju potrzebny jest nam także sojusz technologiczny.

– Suwerenność technologiczna nie może ograniczać się tylko do terytorium jednego państwa. Suwerenność technologiczna musi się realizować w większym sojuszu państw, które łączą przede wszystkim te same wartości – podkreślił Marek Zagórski.

Tego typu spotkania jak to sobotnie w WSKSIM są bardzo korzystne i potrzebne, zarówno małym i średnim przedsiębiorstwom, jak i całemu krajowi – zaznaczył przewodniczący Rady Instytutu „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II Andrzej Jaworski.

To takie spotkanie, które może pozwolić wymienić się doświadczeniami, żeby spróbować znaleźć synergie, jak ten duży może naturalnie pomagać tym małym – powiedział Andrzej Jaworski.

Organizatorem konferencji była Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Instytut „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

TV Trwam News

[GALERIA] WSKSiM w Toruniu: konferencja „Przedsiębiorczość w Polsce – nowe perspektywy rozwoju” – fot. Monika Bilska

drukuj