fot. PAP/Paweł Supernak

Komisja weryfikacyjna: lokatorzy zreprywatyzowanych kamienic otrzymają odszkodowania i zadośćuczynienia w kwocie 277 tys. zł  

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji przyznała lokatorom zreprywatyzowanych kamienic 277 tys. zł w formie odszkodowań oraz zadośćuczynień. Komisja podjęła decyzję w tej sprawie podczas posiedzenia niejawnego.

Odszkodowania i zadośćuczynienia trafią do lokatorów kamienic przy ul. Hożej 25a, Poznańskiej 14, Jagiellońskiej 27 i Marszałkowskiej 43. Są to lokatorzy, wobec których doszło na przykład do nękania. Podczas zeznań przed komisją wielu lokatorów potwierdzało, że w reprywatyzowanych nieruchomościach miały miejsce przypadki zastraszania, uciążliwe remonty oraz skandaliczne podwyżki czynszu.

Przyznanie odszkodowań i zadośćuczynień odbyło się na wniosek lokatorów. Szef komisji, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zaznacza, że są to kwoty symboliczne w stosunku do krzywd, jakie wyrządzono mieszkańcom.

– Komisja dzisiaj po raz kolejny, ciężko pracując przez ostatnie miesiące, zbierając i przeglądając dokumenty dotyczące procesu reprywatyzacji i tego, co działo się po reprywatyzacji, była w stanie przyjąć konkluzje dotyczące dwunastu spraw i orzekła o przyznaniu odszkodowania prawie 300 tys. zł. Mamy świadomość, że w przypadku wielu z tych nieruchomości, o których dzisiaj była mowa, te kwoty mają charakter symboliczny proporcjonalnie do całego procesu nękania i czyszczenia kamienic, ale pamiętajmy, że komisja często jest związana wysokością wniosku, który jest skierowany do komisji – podkreśla Patryk Jaki.

W przypadku poprzednich odszkodowań, stołeczny Ratusz zaskarżył do sądu decyzje komisji o ich przyznaniu. Oznacza to, że w tej sytuacji może być podobnie. Patryk Jaki mówi o „celowym torpedowaniu” działań komisji, pomimo zabezpieczenia kwot na wypłatę zadośćuczynień.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj