fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Komisja weryfikacyjna kolejny raz wezwała prezydent Warszawy do stawienia się na rozprawę ws. afery reprywatyzacyjnej

Hanna Gronkiewicz-Waltz po raz kolejny została wezwana na rozprawę ws. afery reprywatyzacyjnej. Prezydent Warszawy ma zostać przesłuchana 28 marca.

To już kolejne wezwanie Hanny Gronkiewicz-Waltz na przesłuchanie przed komisją ds. dzikiej reprywatyzacji. Poprzednie – pomimo nakładanych na nią kar – lekceważyła, twierdząc, że komisja działa niezgodnie z prawem. Tym razem prezydent Warszawy zostanie zaproszona na nowych zasadach.

– Jeżeli się nie stawi, będzie mogła być ukarana kwotą wyższą niż w pierwotnej ustawie. W międzyczasie do komisji trafił wyrok WSA, który pokazał, że postępowanie komisji było słuszne w zakresie wcześniejszych grzywien, dlatego uważam, że sytuacja w zakresie ewentualnego wykręcania się pani prezydent od stawienia się przed komisją będzie diametralnie różna od tej, z którą mieliśmy do czynienia wcześniej – powiedział Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. warszawskich nieruchomości.

Jeżeli Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stawi się przed komisją, jak miało to miejsce dotychczas, zostanie ukarana kwotą wyższą niż w pierwotnej ustawie. Grzywna za pierwsze niestawiennictwo wynosi 10 tys. zł, każde kolejne – 30 tys. zł. Zaostrzone restrykcje wynikają z nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej, którą w lutym podpisał prezydent Andrzej Duda. Na rozprawę wezwana została również Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta Stołecznego Warszawy.

– Stawi się jako przewodnicząca organu stanowiącego, który ma obowiązek sprawować kontrolę nad prezydentem miasta stołecznego Warszawy – zaznaczył Patryk Jaki.

Ewa Malinowska-Grupińska zapowiedziała, że pojawi się na rozprawie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj