fot. PAP/Adam Warżawa

Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha kolejnych świadków

Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold będzie dziś kontynuowała przesłuchania świadków związanych z tzw. wątkiem lotniczym w działalności tej spółki. Po godz. 10.00 zeznania ma złożyć były prezes zarządu OLT Express Poland Jacek Łyczba. Z kolei po południu przed komisją ma się stawić były członek zarządu OLT Express Poland Rafał Orłowski.

W połowie 2011 r. Amber Gold przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, a pod koniec tego samego roku w liniach Yes Airways. Wówczas powstała marka OLT Express, pod której egidą działały linie OLT Expres Regional wykonujące rejsowe połączenia krajowe oraz OLT Express Poland, które wykonywały czarterowe przewozy międzynarodowe.

Głośno o sytuacji spółki Amber Gold zrobiło się w lipcu 2012 r., kiedy linie OLT Express zaczęły mieć kłopoty finansowe. Zawieszono wszystkie rejsy regularne przewoźnika, a następnie spółka poinformowała, że wycofuje się z inwestycji w linie lotnicze. Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. W połowie sierpnia 2012 r. upadłość ogłosiła spółka Amber Gold.

Z materiału zebranego przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi – która prowadzi śledztwo mające ustalić, gdzie trafiły pieniądze wyprowadzone z Amber Gold – wynika m.in., że od 15 grudnia 2011 r. do 30 sierpnia 2012 r. na rzecz OLT Express przelano z kont Amber Gold 5 mln 800 tys. dolarów i 43 mln 600 tys. zł. Jak ustalono, mimo tego OLT Express nie realizowała swoich zobowiązań finansowych wynikających choćby z konieczności uregulowania rat leasingowych za samoloty.

TV Trwam News/RIRM

drukuj