fot. twitter.com/janrostowski

Komisja ds. VAT złoży zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez Rostowskiego

Komisja śledcza ds. VAT zdecydowała o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez b. ministra finansów Jaska Rostowskiego oraz b. wiceministrów finansów: Andrzeja Parafianowicza, Macieja Grabowskiego i Jacka Kapicę.

Wniosek, który w tej sprawie złożył w środę przewodniczący komisji Marcin Horała (PiS) został przyjęty stosunkiem głosów pięć do dwóch.

Przed głosowaniem Marcin Horała stwierdził, że podejrzenie dotyczy „wytworzenia sytuacji, gdy jednocześnie zniesiono obowiązek składania zabezpieczeń w procedurach importowych i uproszczonych, a Polska nie przystąpiła wówczas do sieci Eurofisk”.

Zbigniew Konwiński (PO-KO) argumentował przed głosowaniem, że w zawiadomieniu brak jest kwoty uszczuplenia, brak wskazanych przepisów, które zostały złamane, a jest ono oparte na pojedynczych pismach urzędników MF, w których wyrażali swoje wątpliwości.

„Komisja uznaje, że jak wiceminister nie posłuchał urzędnika, to popełnił przestępstwo” – stwierdził Zbigniew Konwiński. Podkreślał, że nie było obowiązku i terminu przystąpienia do Eurofisk.

Jak dodał, jeżeli Rostowskiemu zarzuca się zaniechanie przystąpienia do Eurofisk, to analogiczny zarzut może być stawiany w przyszłości rządowi PiS za nieprzystąpienie do prokuratury europejskiej, która ma się zajmować także przestępstwami finansowymi.

W odpowiedzi Marcin Horała określił argumenty Konwińskiego mianem „manipulacji”, polegającej na tym, że „z zawiadomienia zawierającego zespół współgrających działań, które razem prowadziły do określnego efektu” wyciąga się jedno działanie, które samo w sobie nie było przestępstwem.

„Ale było niezbędne do osiągnięcia końcowego efektu” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj