fot. Mateusz Marek / Nasz Dziennik

Kolejny wniosek Fundacji Lux Veritatis ws. konkursu na MUX1

Fundacja Lux Veritatis – nadawca TV Trwam, złożyła dziś wniosek o udział  w drugim konkursie o miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym. Poniedziałek jest ostatnim dniem na złożenie stosownych dokumentów, przez podmioty które chcą ubiegać się o rozpowszechnianie programu telewizyjnego w sposób cyfrowy.

Do Krajowej Rady wpłynęło dotąd 12 wniosków koncesyjnych, przy czym liczba ta może się zmienić, gdyż wnioski można było składać także w formie listowej.

Ofertę programową na multipleksie mają uzupełnić kanały: filmowy, edukacyjno-poznawczy, dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat oraz kanał społeczno-religijny. Miejscem dla tego ostatniego programu, zainteresowana jest Fundacja Lux Veritatis.

– Dzisiaj około godz. 14. Fundacja Lux Veritatis – nadawca programu pod nazwą TV Trwam, po raz drugi złożyła dokumenty, w których domaga się rozszerzenia koncesji, aby TV Trwam mogła być odbierana z multipleksu pierwszego. Oczywiście liczymy na to, że tym razem KRRiT pozytywnie rozpatrzy ten wniosek oraz że Fundacja Lux Veritatis otrzyma stosowną koncesję. Na to czekamy – powiedział o. Jan Król,  członek zarządu Fundacji Lux Veritatis.

Przypomnijmy, w pierwszym konkursie o miejsce na MUX1, KRRiT odrzuciła ofertę TV Trwam, argumentując to jej rzekomo gorszą kondycją finansową w porównaniu z innymi firmami.

Tymczasem, zarówno przed poprzednim jak i obecnym konkursem Krajowa Rada nie podała szczegółowych kryteriów, jakimi będzie się kierować przy ocenie wniosków składanych przez nadawców.

– To jest bardzo niedobra praktyka, która przy obecnym postępowaniu mogła być skorygowana i to nie nastąpiło. To może świadczyć o dwóch możliwych scenariuszach. Pierwszy, bardziej optymistyczny to jest to, że KRRiT nie chciała przyznać się po prostu do błędu i dlatego tym razem nie zmieniła sposobu postępowania. Druga, bardziej pesymistyczna perspektywa: takie aroganckie potraktowanie tych wniosków o obiektywne kryteria ma miejsce dlatego, że Krajowa Rada chce tutaj ponownie znaleźć jakiś pretekst, aby nie dać koncesji dla TV Trwam. Mamy nadzieję, że się tak nie stanie, ale jednak obawy w związku z takim zachowaniem Krajowej Rady są bardzo mocne – powiedziała poseł Barbara Bubula, b. członek KRRiT.

Przypominamy, że za obecnością TV Trwam na MUX1 opowiedziała się Konferencja Episkopatu Polski, a także Polacy w kraju i za granicą. Pod protestem do KRRiT przeciwko dyskryminacji katolickiej stacji podpisały się 2 mln 436 tys. 753 osoby. Tysiące uczestników zgromadziły pokojowe manifestacje. Dotąd odbyło się ich 145, planowane są także kolejne.

 

RIRM

drukuj