Kolejne ofiary mrozów. Służby apelują o wzmożoną czujność

Minionej doby trzy osoby zmarły z powodu wychłodzenia organizmu – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

W związku z silnymi mrozami na terenie całego kraju obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla niemal wszystkich województw.

Pomimo alarmu łącznie trzy osoby (z województw: małopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego) zmarły na skutek wychłodzenia organizmu. Od 1 listopada śmierć poniosło już sześćdziesiąt jeden osób.

Służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone. Przede wszystkim chodzi o osoby bezdomne i starsze.

Typowe objawy hipotermii, które mogą zwrócić naszą uwagę to: dreszcze, zimne kończyny, dezorientacja, zawroty głowy. Szybko wezwana pomoc może uratować czyjeś życie.

– Każdy taki sygnał jest dla nas niezwykle ważny i każdy jest skrupulatnie sprawdzany przez policjantów – podkreśla kom. Sylwester Marczak, rzecznik stołecznej policji.

Przez całą noc czynne są numery alarmowe: 112 i 997. Patrole interwencyjne w ostatnim tygodniu codziennie sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Uruchomione zostały także uliczne patrole medyczne.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj