Kolejne ekshumacje 22 i 24 listopada

Ekshumacje Stefana Melaka oraz Tomasza Merty, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, planowane na 22 i 24 listopada, rozpoczną się rankiem, a ciała zostaną przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej przy ul. Oczki – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w źródłach zbliżonych do sprawy.

O terminach planowanych ekshumacji jako pierwsze informowało RMF.

Stefan Melak – działacz niepodległościowy w PRL, przez lata walczący o upamiętnienie polskich ofiar Katynia – spoczywa na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach.

Tomasz Merta – historyk myśli politycznej, publicysta, ekspert ds. edukacji, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – jest pochowany na cmentarzu parafialnym parafii p.w. św. Zofii Barat w Warszawie.

Brat zmarłego w katastrofie smoleńskiej Stefana Melaka, poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Melak jest przekonany, że ekshumacje są potrzebne, bo decydującą sprawą jest dojście do prawdy.

– Chcę odejść z tego świata spokojny i mieć pewność, że w tym grobie, do którego przychodzę, modlę się, składam kwiaty, zapalam znicze, jest mój brat, Stefan. Tej pewności po przeczytaniu protokołu sekcyjnego z Moskwy absolutnie nie miałem – mówił w poniedziałek mediom Andrzej Melak.

Również Magdalena Merta, wdowa po wiceministrze kultury Tomaszu Mercie, podkreślała w wypowiedziach medialnych w ostatnich dniach, że podejrzenia, iż część zwłok została niewłaściwie zidentyfikowana, są uzasadnione. Magdalena Merta sama składała wniosek o ekshumację ciała swojego męża.

– Ekshumacja jest ważna dla mnie osobiście, dlatego że chciałabym wiedzieć, kto jest pochowany w naszym rodzinnym grobie i uważam, że mam święte prawo do tego, by zyskać taką pewność – mówiła w czerwcu, gdy prokuratorzy prowadzący śledztwo ws. katastrofy spotkali się z bliskimi i pełnomocnikami ofiar.

Pierwszą z 83 ekshumacji zaplanowanych przez prokuraturę w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej była ekshumacja Lecha i Marii Kaczyńskich.

Prokuratura Krajowa informowała, że ekshumacje są niezbędne wobec popełnionych wcześniej błędów. Chodzi m.in. o możliwą zamianę szczątków ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską. Do końca roku prokuratura zaplanowała przeprowadzenie 10 ekshumacji, a zakończenie wszystkich jesienią lub zimą 2017 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl