Kolejna zagrywka Rosji?

Szef Gazpromu Aleksiej Miller stwierdził, że istnieje podstawa prawna dla zbudowania gazociągu Jamał II, a jest nią podpisane w 1993 roku porozumienie międzyrządowe.

Tłumaczy on, że zgodnie z memorandum, które podpisały w ostatnim czasie spółki gazowe z Rosji i polski rozpoczęto prace nad przygotowaniem techniczno-ekonomicznych założeń projektu. Mają one zakończyć się pod koniec bieżącego roku.

Ekspert ds. energetycznych Janusz Kowalski – stwierdził, że takie sztuczne wracanie do drugiej nitki – która dziś nie jest w naszym interesie – staje się próbą demonstracji siły.

Dodaje on, że rząd Donalda Tuska w sposób niekompetentny prowadzi sprawy związane z energetyka.

– Polscy czytelnicy, słuchacze i widzowie – z rosyjskich gazet – dowiadują się, jakie mogą być plany spółki PGNiG czy EuRoPol Gazu w zakresie budowy, infrastruktury. Jest to kompromitacja, pewne bawienie się Kremla słabym polskim rządem, który w żaden sposób nie kontroluje i nie nadzoruje spółek energetycznych – powiedział Kowalski.

Były członek zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego w kancelarii śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego podkreśla, że od 25 lat Polska nie potrafi się uniezależnić od rosyjskiego gazu.

Minister gospodarki Janusz Piechociński odnosząc się do wypowiedzi szefa rosyjskiego giganta gazowego powiedział, że jest to klasyczna rosyjska rzutka – mówi Janusz Kowalski.

– Nie wiem jakie są główne motywy; czy jaka jest strategia Rosjan, którzy są już nie tylko zainteresowani rynkiem gazowym – polskimi rafineriami, ale są już zainteresowani nawet inwestycjami w polską elektroenergetykę. Widzą, że w zasadzie prawie wszystko – ze względu na rozkład państwa – im dzisiaj można i nie muszą już pytać Donalda Tuska, ani konstytucyjnych ministrów. Mogą swoje interesy gospodarcze i polityczne załatwiać na poziomie spółek, takich jak PGNiG i EuRoPol Gaz – powiedział Kowalski

Proponowany przez Rosjan gazociąg Jamał II miałby biec z Białorusi przez Polskę na Słowację.

Janusz Kowalski będzie gościem jutrzejszej audycji „Rozmowy Niedokończone”.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl