fot. PAP/EPA

Kolejna runda rozmów w sprawie kryzysu

Kolejna runda konsultacji w sprawie pokojowego uregulowania kryzysu na wschodzie Ukrainy jest zaplanowana na jutro – poinformował przedstawiciel władz samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Andrij Purhin.

– Zostało osiągnięte porozumienie w sprawie przeprowadzenia kolejnej rundy konsultacji 27 czerwca w Doniecku – powiedział Purhin. Wyjaśnił, że konsultacje przebiegałyby w takim samym trybie jak dotychczas.

Jak dodał, tematem spotkania ma być stworzenie warunków do przedłużenia obecnego zawieszenia broni we wschodnich obwodach. Na przeszkodzie stoi „kilka problemów″, m.in. kwestia zakładników oraz ostrzały i blokada Słowiańska – wyjaśnił. – Będziemy dyskutować o tym, jak rozwiązać te problemy – dodał.

Z kolei były prezydent Leonid Kuczma, który w imieniu Ukrainy bierze udział w rozmowach, przekazał, że spotkanie odbędzie się jutro, ale dodał, że jego miejsce jest nieznane. Wyjaśnił, że pojawiła się propozycja przeprowadzenia rozmów w Rosji, ale ostatecznie ustalono, że odbędą się na Ukrainie, jednak miejsca dotąd nie określono.

Kuczma podkreślił też, że toczące się rozmowy to nie proces negocjacyjny, a konsultacje.

Jutro rano kończy się tygodniowy rozejm w starciach między ukraińskimi siłami rządowymi a separatystami w obwodach donieckim i ługańskim. W tym pierwszym regionie separatyści kontrolują Słowiańsk, podczas gdy siły rządowe otaczają to miasto.

PAP/RIRM

drukuj