fot. defense.gov

Kolejna rotacja amerykańskich brygad i dowodzenia misją Atlantic Resolve

Brygada Ironhorse z 1. Dywizji Kawalerii przejmie w poniedziałek dowodzenie misją Atlantic Resolve od Brygady Dagger z 1. Dywizji Piechoty – poinformowała ambasada USA w Warszawie.

Podczas uroczystości, która odbędzie się w Żaganiu (woj. lubuskie), oddział 2. Brygady Pancernej „Dagger Brigade” z 1. Dywizji Piechoty – słynnej Wielkiej Czerwonej Jedynki – przekaże obowiązki oddziałowi 1. Brygady Pancernej „Ironhorse Brigade” z 1. Dywizji Kawalerii. Obie ciężkie brygady wchodzą w skład wojsk lądowych USA w Europie (USAREUR).

Brygada Ironhorse przetransportowała do Europy z Fort Hood w Teksasie ok. 90 czołgów Abrams, samobieżne haubice Paladin, wozy bojowe Bradley, pojazdy zabezpieczenia i inny sprzęt. W regionie będzie stacjonować ok. 3,5-4 tys. jej żołnierzy.

Około 3 tys. żołnierzy Brygady Dagger, która przybyła do Europy we wrześniu 2017 r., w drugiej zmianie oddziałów pancernych uczestniczących w misji Atlantic Resolve, powróci do Fortu Riley w Kansas. Brygada Ironhorse będzie ćwiczyć z sojusznikami z NATO i partnerami sojuszu.

Po aneksji przez Rosję ukraińskiego Krymu w 2014 r. Stany Zjednoczone wystąpiły z inicjatywą zwiększenia obecności w Europie (European Reassurance Initiative – ERI), której częścią jest operacja Atlantic Resolve, mająca zapewnić stałą rotacyjną obecność sił USA w Europie, również w tych regionach, gdzie wcześniej nie stacjonowały znaczące siły USA. Kolejne zmiany następują tak, by nie było między nimi przerw. Kolejne siły płynnie przejmowały obowiązki od poprzedników, a w regionie stale przebywały amerykańskie wojska.

W 2015 roku 4. Dywizja Piechoty utworzyła pierwsze Centrum Dowodzenia Dywizji (MCE) w ramach operacji Atlantic Resolve, będące szczeblem pośrednim między dowództwem wojsk lądowych USA a siłami amerykańskimi rozmieszczonymi na północno- i południowowschodniej flance: w Bułgarii, Estonii, na Łotwie i Litwie, w Polsce, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech.

Przed rokiem amerykański element dowodzenia misją został przeniesiony z Niemiec do Poznania.

W ramach wzmocnienia wschodnich terytoriów Sojuszu, w regionie rozmieszczono także wielonarodowe bataliony NATO.

USAREUR – U.S. Army Europe – odpowiada za region liczący 51 krajów. Każdego roku przeprowadzają ponad tysiąc operacji w ponad 40 krajach, a do ich zadań należy – jak podała ambasada – zabezpieczanie amerykańskich interesów strategicznych w Europie i Eurazji, zwiększanie operacyjności w międzynarodowym zarządzaniu kryzysowym i umacnianie regionalnego partnerstwa.

PAP/RIRM

drukuj