Autorstwa Boevaya mashina - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43925342

Kolejna militarna pomoc dla Ukrainy

Portugalia przekaże Ukrainie czołgi no 2, zaś Polska szkoli Ukraińców z ich obsługi. Tymczasem Kijów i Moskwa wymieniły kolejnych jeńców wojennych.

Premier Portugalii, Antonio Costa, zadeklarował przekazanie znacznej pomocy militarnej Ukrainie.

„Weźmiemy udział w tym wspólnym wysiłku wsparcia Ukrainy, dostarczając jej najlepsze środki służące obronie tego kraju” – zapewnił szef portugalskiego rządu.

Chodzi o przekazanie czołgów Leopard. Na razie, jak ustaliły portugalskie media, na Ukrainę trafią cztery takie pojazdy (siły portugalskie dysponują łącznie 37  Leopardami).

Z kolei Polska już rozpoczęła szkolenie ukraińskich żołnierzy, którzy będą obsługiwać Leopardy dostarczane również przez nasz kraj i przez Niemców.

– Ukraina spodziewa się kolejnego ataku ze strony Rosji, a więc wsparcie w ciężki sprzęt pancerny ma znaczenie kluczowe – podkreślił wicepremier, minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, który w piątek przebywał w Kijowie.

Ważny wpływ na przebieg wojny miało również dostarczenie wyrzutni rakiet HIMARS.

– Obawiają się HIMARS-ów i przenieśli wszystkie swoje magazyny z paliwem, amunicją, a także swoje centra dowodzenia poza obszar 120 km od linii frontu. Dlatego pilnie potrzebujemy wyrzutni o zasięgu co najmniej 150 km i rozmawiamy o tym z naszymi partnerami – zaznaczył minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow.

Wyrzutnie o dalekim zasięgu mają dostarczyć Stany Zjednoczone.

– To daje im większy zasięg, zdolność prowadzenia ognia na daleki zasięg, co umożliwi im ponowne prowadzenie operacji w obronie ich kraju i odzyskanie suwerennego terytorium – wskazał rzecznik Pentagonu, gen. Pat Ryder.

Aktualnie Rosjanie mają przygotowywać ewakuację swoich kolaborantów w obwodzie ługańskim. W nocy z piątku na sobotę doszło do dużego pożaru w magazynie ropy naftowej na terenie Rosji tuż przy granicy z Ukrainą. Tymczasem ukraińskie i rosyjskie władze wymieniły jeńców wojennych. Jak napisał szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, chodzi o 116 osób, które powróciły na Ukrainę.

„Kolejna duża wymiana jeńców. Udało się nam odzyskać 116 ludzi – obrońców Mariupola, partyzantów z Chersonia, snajperów z kierunku bachmuckiego i innych naszych bohaterów” – oznajmił.

W sobotę Rada Unii Europejskiej przyjęła pułapy cenowe dla rosyjskich produktów ropopochodnych. Maksymalnie 100 dolarów może kosztować baryłka produktów naftowych premium, czyli np. oleju napędowego, a 45 dolarów baryłka tzw. produktów przecenionych, np. oleju opałowego. To element sankcji wymierzonych w Moskwę.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl