Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Kmdr por. rez. M. Dura o konferencji Defence24Day: Przypomnieliśmy m.in. o tym, iż Polska jest bardzo ważnym elementem systemu bezpieczeństwa, dlatego że jesteśmy krajem przygranicznym

Polska jest bardzo ważnym elementem systemu bezpieczeństwa, dlatego że jesteśmy krajem przygranicznym. Jeśli wybuchnie wojna, to my pierwsi przyjmiemy uderzenie i będziemy musieli działać jako bariera, bufor dla tego, co się będzie działo za naszą wschodnią granicą. Europa chyba już zrozumiała i dotarło do niej, że zagrożenia, o których my mówiliśmy, stały się realne. Federacja Rosyjska jest krajem nieobliczalnym (…). Charakterystycznym przykładem jest strącenie amerykańskiego drona, a niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż amerykański dron operował w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i był dronem NATO. Atak na niego był de facto aktem wojny. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że Rosjanie tak działają, że w nosie mają prawo międzynarodowe. Tak to wygląda – kmdr por. rez. Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W dniach 24-25 maja w Warszawie odbywała się konferencja Defence24Day. To największa w naszej części Europy konferencja poświęcona szerokorozumianym zagadnieniom bezpieczeństwa oraz obronności.

Głos podczas wydarzenia zabrał między innymi szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak [czytaj więcej].

Komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura przedstawił, dlaczego konferencja Defence24Day jest wyjątkowym przedsięwzięciem.

– Na konferencji Defence24Day doszło do moderowanej przez dziennikarzy konfrontacji przemysłu z decydentami i wojskiem. To jest bardzo ważne, dlatego że takich forum raczej nie ma, a sami wojskowi nie udzielają się w mediach. Tutaj wszystko było na miejscu, tak więc były panele, które toczyły się równolegle w pięciu-sześciu salach, w których ludzie dyskutowali na tematy, o których najczęściej bardzo mało się mówi (…). To jest bardzo ważne. Nawet jeżeli politycy wypowiadają się na temat tego, co zamierzają kupić i zrobić, żebyśmy byli bezpieczniejsi, to obok nich najczęściej nie ma przemysłu, czyli nie można ich skonfrontować ani z wojskowymi, ani z przemysłem. Tutaj stworzyliśmy forum, na którym doszło do merytorycznej konfrontacji – mówił gość Radia Maryja.

W konferencji Defence24Day czynny udział mogli brać słuchacze, którzy mieli możliwość poruszania – w formie pytań – rozmaitych zagadnień.

– Ludzie mieli możliwość zadawania pytań. Często było tak, że na panelu moderatorzy sami pytali, czy ktoś z sali chciałby zadać jakieś pytanie. Konferencja była dobrym miejscem, żeby porozmawiać o obronności w szerszym zakresie, a nie tylko deklaracji politycznych – oznajmił ekspert portalu Defence24.pl.

Konferencja była okazją do przedstawienia roli Polski w systemie bezpieczeństwa całego NATO i cywilizowanego świata.

– Polska jest bardzo ważnym elementem systemu bezpieczeństwa, dlatego że jesteśmy krajem przygranicznym. Jeśli wybuchnie wojna, to my pierwsi przyjmiemy uderzenie i będziemy musieli działać jako bariera, bufor dla tego, co się będzie działo za naszą wschodnią granicą. Europa chyba już zrozumiała i dotarło do niej, że zagrożenia, o których my mówiliśmy, stały się realne. Federacja Rosyjska jest krajem nieobliczalnym. Widać po to tym, w jaki sposób łamie prawo międzynarodowe nawet w stosunku do państw, z którymi nie toczy żadnego konfliktu zbrojnego. Charakterystycznym przykładem jest strącenie amerykańskiego drona, a niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż amerykański dron operował w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i był dronem NATO. Atak na niego był de facto aktem wojny. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że Rosjanie tak działają, że w nosie mają prawo międzynarodowe. Tak to wygląda – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem kmdr. por. rez. Maksymiliana Dury można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl