fot. PAP/Radek Pietruszka

Wicepremier M. Błaszczak: Przystępujemy do realizacji programu „Orka”. Jeszcze w tym roku planujemy postępowanie ws. zakupu okrętów podwodnych

Wicepremier, minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak,  poinformował, że Polska przystępuje do realizacji programu „Orka”. Jeszcze w tym roku uruchomienie ma być postępowanie na zakup okrętów podwodnych wraz z transferem technologii. Szef MON mówił o tym na odbywającej się w stolicy konferencji Defence24 Day.

Jak podkreślił minister Mariusz Błaszczak, pełnowartościowa Marynarka Wojenna powinna obejmować nie tylko jednostki nawodne, ale też te mogące skrycie przemieszczać się pod wodą. [czytaj więcej]

Wicepremier Mariusz Błaszczak wskazał też, że wkrótce ministerstwo obrony poda więcej szczegółów o liczbie okrętów czy ich wyposażeniu.

– Przystępujemy do realizacji programu „Orka”. Jeszcze w tym roku planujemy uruchomić postępowanie, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii, które chcemy uzyskać w drodze zamówienia. Niebawem ogłosimy więcej szczegółów ws. liczby okrętów, a także wyposażenia i kompetencji, które chcemy pozyskać dla polskiego przemysłu stoczniowego i ośrodków naukowo-badawczych. Chcemy, żeby nasze okręty podwodne cechowała długotrwałość realizowanych misji oraz wysoka pojemność w zakresie przenoszonych środków bojowych i elastyczność konfiguracji, ale także wysokie zdolności skrytego przemieszczania się z dużą prędkością i długotrwałego wyczekiwania w ukryciu pod wodą – wyjaśnił szef obrony narodowej.  

Minister Mariusz Błaszczak mówił, że okręty powinny być też zdolne do wykorzystywania torped i odpalanych spod powierzchni wody pocisków manewrujących zdolnych do rażenia celów w głębi terytorium agresora.

Przetarg na okręty podwodne będzie ogłoszony niebawem.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl