Kłopoty Nowoczesnej i Partii Razem

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe za rok 2015 partii Nowoczesna i Partii Razem. Oba ugrupowania mogą utracić trzyletnie subwencje z budżetu państwa. W przypadku Nowoczesnej to ponad 18 i pół miliona złotych, Partii Razem może przejść koło nosa 9,5 mln złotych.

Komitet Wyborczy Nowoczesna Ryszarda Petru otrzymał ponad dziesięć  i pół miliona złotych. W całości środki te pochodziły z wpłat dokonanych przelewem przez partię Nowoczesna.  Ale część środków, prawie 2 miliony złotych, partia zamiast przelać na Fundusz wyborczy przelała bezpośrednio na komitet Wyborczy. I to właśnie zakwestionowała PKW.

Pełnomocnik komitetu tłumaczył się pomyłką. Osoba, która dokonała przelewy miała być zmęczona i zestresowana. Mimo to komitet nie zwrócił środków na rachunek bieżący partii. Ponadto część faktur i rachunków opłaconych przez Komitet wystawiono na innych odbiorców usług niż Komitet. PKW stwierdziła też bałagan w dokumentach. Dziś PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe za rok 2015 partii Nowoczesna i Partii Razem.

Teraz partie polityczne mają prawo w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia o odrzuceniu sprawozdania, wnieść do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW. W konsekwencji jeżeli Sąd Najwyższy po odwołaniu oddali pozew to partia polityczna może stracić prawo do otrzymywania subwencji przez okres 3 lat.  W przypadku Nowoczesnej maksymalnie w sumie 18,6 mln zł, natomiast Partii Razem – 9,5 mln zł.

 

 

TV Trwam News

drukuj