fot. pixabay.com

Klimatolog R. Maszewski: Borykamy się z problemem suszy i wygląda na to, że ten problem będzie narastał

Na pewno wchodzimy w suszę. Już mamy meteorologiczną, ale też i glebową, a później pewnie będzie także hydrologiczna, ponieważ na rzekach stan wody bardzo wyraźnie się obniża – podkreślił Rafał Maszewski, klimatolog, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Rafał Maszewski wskazał, że w wielu regionach Polski zaczęła rozwijać się susza.

– Borykamy się z problemem suszy i wygląda na to, że ten problem będzie narastał (…). Zwłaszcza na północnym-zachodzie, w Wielkopolsce i na Kujawach. Tutaj sytuacja jest najtrudniejsza. Maj był bardzo suchym miesiącem, miejscami spadło zaledwie 15-20 proc. normy opadów dla tego miesiąca (…). Temperatury były stosunkowo niskie i parowanie było nieco obniżone, więc nie mamy jeszcze tragicznej sytuacji, jednak teraz temperatury już zdecydowanie rosną, robi się gorąco. W niektórych miejscach na północy Polski mamy kilka tygodni bez kropli deszczu. Sytuacja staje się coraz poważniejsza (…). Gdzieniegdzie wilgotność gleby spada nawet do 5-15 proc., co oznacza, że jest bardzo duży niedobór wody w strefie korzeniowej u roślin. To już objawia się zwijaniem liści, ograniczeniem rozwoju upraw, zwłaszcza na słabszych glebach (…). Na pewno wchodzimy w suszę. Już mamy meteorologiczną, ale też i glebową, a później pewnie będzie także hydrologiczna, ponieważ na rzekach stan wody bardzo wyraźnie się obniża – zaznaczył klimatolog.  

Gość Radia Maryja ocenił, że jest pewna nadzieja na poprawę sytuacji.

– Głównie na południu i częściowo na wschodzie oraz w centrum Polski. W najbliższych dniach na tym obszarze pojawią się burze z ulewnym deszczem. Miejscami opady mogą być bardzo intensywne (…). Jeżeli popada kilka dni i nie będzie gorąco – wtedy opad może faktycznie przesiąknąć w warstwę korzeniową roślin i spowodować poprawę sytuacji (…). Na razie zupełnie nie widać ogólnopolskich ciągłych opadów – poinformował Rafał Maszewski.  

Więcej opadów może pojawić się po 20 czerwca.

Cała rozmowa z Rafałem Maszewskim dostępna jest [tutaj].

 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl