Kielce: W niedzielę VII Marsz dla Życia i Rodziny

W niedzielę ulicami Kielc przejdzie Marsza dla Życia i Rodziny pod hasłem: „Polska rodziną silna”. W tym roku inicjatywa organizowana jest przez ruchy i stowarzyszania katolickie diecezji kieleckiej.

Jak wyjaśniał dziś podczas konferencji prasowej rzecznik kieleckiej kurii ks. Mirosław Cisowski ideą marszu jest promowanie „podstawowych wartości, których należy bronić w dzisiejszym świecie”.

„Przede wszystkim wartość ludzkiego życia. Kościół zawsze nauczał, że ma ona bezwzględna wartość, że każde życie jest darem Bożym, i że powinno się je chronić, promować, że to szansa dana każdego człowiekowi i nie można w żaden sposób zakłócać tego życia. Każdy ma prawo do urodzenia się, do godnego życia, aż do końca – do naturalnej śmierci. Wielu ludzi, którzy nie podziałają nawet wiary Kościoła, wyznaje też te wartości” – podkreślił kapłan.

Duchowny zaznaczył, że ze względu na sytuację demograficzną kraju, trzeba przekonywać młodych ludzi do tego, by nie bali się mieć dzieci i nie odkładali tej decyzji na później. Jak mówił, rodzina, małżeństwo mężczyzny i kobiety, jest najlepszym miejscem, gdzie życie właściwe się kształtuje.

„Dlatego te wartości pragniemy w czasie marszu promować. W tym roku, z racji tego że Polska obchodzi setną rocznicę odzyskania niepodległości, marsz ma hasło >>Polska rodziną silna<<” – dodał ks. Mirosław Cisowski.

Marsz, do udziału w którym szczególnie zapraszane są rodziny z dziećmi, rozpocznie się Mszą św. w bazylice katedralnej o godz. 13.00. Po nabożeństwie uczestnicy inicjatywy, przy akompaniamencie orkiestry, przejdą ulicami centrum Kielc – Czerwonego Krzyża, Wesołą, Adama Mickiewicza – na Plac Wolności, gdzie zatrzymają się przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie przejdą na ulicę Henryka Sienkiewicza przed pomnik pisarza, a potem na Plac Artystów. Tu odbędzie się rodzinny festyn z występami estradowymi, zabawami i animacjami dla dzieci. Będzie można skosztować także lokalnych smakołyków.

„Chcemy promować taki wzorzec rodziny, który w sposób jak najbardziej naturalny daje możliwość wychowywania dzieci, przekazywania im wzorców, tworzenia postaw patriotycznych, otwartych społecznie na innych. (…) Będziemy chcieli uświadomić uczestnikom marszu oraz osobom, które będziemy po drodze spotykać, że życie ludzkie trwa od samego początku do samego końca (…) że jest największą wartością” – podkreślił Włodzimierz Rybczyński z Ruchu Światło-Życie.

W ostatnim marszu zorganizowanym w Kielcach przed dwoma laty wzięło udział ok. 1,5 tys. osób. W diecezji kieleckiej podobna inicjatywa odbędzie się w niedzielę także we Włoszczowie, wcześniej takie przedsięwzięcie zorganizowano już w Busku-Zdroju.

Marsze dla Życia i Rodziny przejdą w niedzielę ulicami miast w całym kraju.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl