fot. Twitter/Polska Policja

KGP: W tym roku kilkadziesiąt osób zatrzymanych za groźby m.in. wobec polityków

Od początku roku policjanci z pionu do walki z cyberprzestępczością zatrzymali kilkadziesiąt osób podejrzanych o kierowanie gróźb pod adresem m.in. polityków i samorządowców oraz takich, które m.in. nawoływały do popełnienia zbrodni – poinformował dzisiaj rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Przekazał, że decyzją sądów wobec dziesięciu z nich zastosowano środki zapobiegawcze, z czego cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane. Policjanci przypominają, że w cyberprzestrzeni nie jesteśmy anonimowi i bezkarni, a każde nasze działanie pozostawia ślad.

„Policjanci w całym kraju od początku roku odnotowali wzmożoną ilość zgłoszeń od obywateli, dotyczących obraźliwych wpisów internetowych, jak i też gróźb karalnych kierowanych telefonicznie, publicznego znieważania, a także nawoływania do popełnienia przestępstwa w stosunku do prezydentów, przedstawicieli administracji publicznej, samorządowców, polityków z różnych ugrupowań politycznych” – podał Mariusz Ciarka.

Informacjami tymi, jak przekazał, obok funkcjonariuszy z komend wojewódzkich policji, niezwłocznie zajęli się policjanci z Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP, które koordynuje działania wydziałów w całym kraju. Zebrane dane natychmiast były przekazywane policjantom, którzy dokonywali sprawdzeń i kolejnych ustaleń.

„Tylko od początku roku policjanci z pionu do walki z cyberprzestępczością zatrzymali w kraju już kilkadziesiąt osób podejrzanych o kierowanie gróźb pod adresem prezydentów, przedstawicieli administracji publicznej, samorządowców, polityków czy też m.in. takich, które znieważały, nawoływały do popełnienia zbrodni czy pochwalały popełnienie przestępstwa” – poinformował Mariusz Ciarka.

PAP/RIRM

drukuj