fot. twitter.com

KGP: W pierwszy weekend ferii doszło do 183 wypadków; zginęło 11 osób

W pierwszy weekend ferii na drogach w całej Polsce doszło do 183 wypadków, w których zginęło 11 osób, a 207 zostało rannych – poinformował podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. Dodał, że ostatnia niedziela była drugim w tym roku dniem bez ofiar śmiertelnych na drodze.

Z danych przekazanych przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że od piątku do niedzieli na polskich drogach doszło do 183 wypadków, w których zginęło 11 osób, a 207 odniosło obrażenia. Policjanci zatrzymali również 761 kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu.

Jednocześnie policja zaznacza, że ostatnia niedziela była drugim w tym roku dniem bez ofiar śmiertelnych na drodze. Poprzednio taka sytuacja miała miejsce w święto Trzech Króli. Policjanci zwracają uwagę, że dzień, w którym na polskich drogach nikt nie ginie, zdarza się niezmiernie rzadko.

Porównując z kolei dane statystyczne za pierwsze 12 dni roku 2019 i 2020 widać 12 proc. spadek liczby wypadków drogowych; o 40 proc. spadła liczba zabitych, zaś o 16 proc. liczba rannych.

„Początek roku pokazuje bardzo dobrą tendencję. Mamy nadzieję, że utrzyma się ona dłużej” – zaznaczył podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Dwutygodniowe ferie zimowe zaplanowano w czterech turach: od 11 do 26 stycznia będą wypoczywali uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Od 18 stycznia do 2 lutego – z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 25 stycznia do 9 lutego – z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, a od 8 do 23 lutego – z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Od piątku – w związku feriami – policjanci prowadzą wzmożone działania na drogach w całej Polsce, które w znacznej mierze skupiają się na kontrolach autobusów oraz kontrolach kierowców wiozących dzieci na zimowy wypoczynek.

Policjanci sprawdzają przede wszystkim stan techniczny autobusów, ich wyposażenie oraz uprawnienia kierujących i stan ich trzeźwości. Jak zaznaczył podinsp. Radosław Kobryś z KGP, kierowcy – szczególnie poruszający się w województwach, gdzie odbywają się ferie – powinni zachować szczególną ostrożność.

„W przypadku osób podróżujących na wymarzony zimowy wypoczynek istotne jest to, by przygotować na podróż siebie i swój samochód – sprawdzić płyny eksploatacyjne, przygotować siebie i pasażerów do długiej drogi. Załóżmy z góry, że będą korki i utrudnienia, a jeśli ich nie będzie, cieszmy się z tego” – powiedział Kobryś.

Dodał, że policji będzie więcej w tych miejscach, gdzie będą następowały zmiany turnusów wypoczynkowych.

„Dodatkowo trzeba przypomnieć, że na stronach internetowych policji jest dostępny wykaz miejsc kontroli autokarów i numery telefonów do osób odpowiedzialnych za kontrolę. Będzie można w takie miejsce podjechać, a my zweryfikujemy czy kierowca jest trzeźwy, czy wyposażenie i stan techniczny jest zadowalający, umożliwiający dalszą jazdę” – zaznaczył.

Jak informuje KGP, o kontrolę można też zwrócić się osobiście w każdej jednostce policji lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

„Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu policji” – informuje Komenda Główna Policji.

Podczas ubiegłorocznych ferii na drogach zginęło 256 osób, a 174 osoby w wieku do lat 14 lat zostały ranne.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl