fot. https://twitter.com/PolskaPolicja

KGP: Ponad 25 tys. zgłoszeń na policyjne skrzynki „Stop agresji drogowej”

Ponad 25 tysięcy zgłoszeń wpłynęło w 2021 roku na policyjne skrzynki „Stop agresji drogowej” w całym kraju – poinformował komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Jak zaznaczył komisarz Robert Opas, ideą powstania policyjnych skrzynek „Stop agresji drogowej” było stworzenie kanału, za pomocą którego kierowcy mogliby przekazywać mundurowym informacje o zachowaniach zagrażających innym uczestnikom ruchu.

„Ci kierowcy, którzy łamią – często świadomie – przepisy ruchu drogowego, zapominają o tym po kilku chwilach i nie wyciągają żadnych wniosków z całego zajścia” – zaznaczył policjant.

„Należy pamiętać, że takie zachowanie może stać się przyczyną tragicznego w skutkach zdarzenia. Kierowca wezwany do jednostki policji będzie musiał zapoznać się z materiałem dowodowym i zależnie od popełnionych wykroczeń powinien się liczyć z konsekwencjami. Może się zdarzyć, że przy tej okazji funkcjonariusz wytłumaczy kierowcy przepis, który ten złamał po prostu dlatego, że go nie rozumie. W przyszłości to może uratować czyjeś zdrowie lub życie” – tłumaczył.

Wskazał, że w stosunku do 2020 roku niemal we wszystkich Komendach Wojewódzkich Policji i Komendzie Stołecznej Policji wzrosła liczba przesłanych materiałów.

„Najwięcej było ich w KSP (2020 r. – 4972, 2021 r. – 5394) oraz KWP Wrocław (2020 r. – 2640, 2021 r. – 4305) i KWP Poznań (2020 r. – 1373, 2021 r. – 2391)” – wyliczył.

„Najmniej zgłoszeń odnotowano w KWP Kielce (2020 r. – 243, 2021 r. – 374) oraz KWP Białystok, gdzie było tych zgłoszeń mniej niż rok temu (2020 r. – 429, 2021 r. – 359)” – poinformował kom. Robert Opas.

W 2020 roku – mimo trwającego szczytu pierwszej fali pandemii koronawirusa – policja otrzymała niemal 18 tys. wysłanych materiałów.

„Trzeba pamiętać, że drogi są wspólne i od rozsądku każdego z uczestników ruchu zależy bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Dla każdego powinno znaleźć się bezpieczne miejsce na drodze” – zaznaczył policjant.

Skrzynki pocztowe „Stop agresji drogowej” działają w każdej wojewódzkiej komendzie.

„Jeśli byłeś świadkiem agresywnego zachowania ze strony innego uczestnika ruchu, powiadom nas” – zaapelował kom. Robert Opas.

„By policyjne skrzynki spełniały swoje zadanie, nie należy ich zapełniać np. sprawami niewłaściwego parkowania czy przekraczania prędkości. W tym ostatnim przypadku policjanci nie mogą ukarać kierowcy łamiącego przepisy, ponieważ zwykły rejestrator jazdy nie ma homologacji Głównego Urzędu Miar. Chodzi głównie o filmy przedstawiające groźne zachowania, takie jak np. wyprzedzanie „na trzeciego”, omijanie pojazdu, który ustąpił pierwszeństwa pieszemu na przejściu, przyspieszanie przez wyprzedzanego kierowcę, zajeżdżanie drogi czy wjazd na skrzyżowanie przy czerwonym świetle” – powiedział.

„Zanim wyślesz zgłoszenie, sprawdź, na terenie której jednostki policji popełniono wykroczenie. Odpowiedni wybór przyczyni się do szybszej reakcji na zarejestrowane zdarzenie. Prosimy – w celu umożliwienia policjantom skutecznego ścigania sprawców wykroczeń – o przekazanie wraz z materiałem filmowym następujących informacji: data, godzina i miejsce zdarzenia (miejscowość, nr drogi/ulica), dane dotyczące pojazdu: numer rejestracyjny, marka, dane zgłaszającego: imię i nazwisko, adres do korespondencji, tel. kontaktowy” – dodał.

Przekazał też, że więcej informacji na temat policyjnych skrzynek pocztowych „Stop agresji drogowej” znajduje się na [stronie internetowej Policji].

PAP

drukuj