KEP wydała nowe wytyczne dot. przygotowania do bierzmowania

Konferencja Episkopatu Polski wydała nowe wytyczne dotyczące bierzmowania – poinformowało w czwartek Biuro Prasowe KEP. Przygotowania do sakramentu dojrzałości powinny się odbywać w parafii zamieszkania, a nie szkoły. Świadkami bierzmowania powinni być rodzice chrzestni.

Na każdym etapie przygotowań kandydat będzie musiał wykonać „dzieło apostolskie”, np. porozmawiać o Jezusie z rówieśnikami albo pomóc w pogodzeniu skonfliktowanych osób.

Nowa instrukcja ma ujednolicić zasady obowiązujące w całej Polsce, jest też związana z reformą ustroju szkolnego. Jak czytamy w dokumencie, optymalnym czasem trwania przygotowania bliższego i bezpośredniego do bierzmowania (przygotowanie „dalsze” to wychowanie w rodzinie i udział w katechezie od dzieciństwa – PAP) są trzy lata (VI-VII-VIII klasa)”. Bierzmowanie powinno być udzielone najwcześniej na koniec VII klasy „jako ważne dopełnienie edukacji na etapie szkoły podstawowej”.

Przygotowanie „bliższe i bezpośrednie” to katecheza w szkole i katecheza parafialna. Według nowych wytycznych, w tej ostatniej grupy na zajęciach dla kandydatów do bierzmowania powinny być małe, maksymalnie 12-osobowe.

Księża biskupi proponują podzielić formację przed bierzmowaniem na pięć etapów: „Wierzę w Jezusa Chrystusa”, „Wierzę w Kościół”, „Chcę się nawrócić”, „Chcę żyć Eucharystią”, „Jestem gotowy”. W ramach każdego z nich kandydat powinien wykonać jedno „dzieło apostolskie” – np. porozmawiać z rówieśnikami o Jezusie, pomóc w pogodzeniu zwaśnionych osób czy wziąć udział w wydarzeniu prowadzonym przez jedną ze wspólnot działających w parafii.

Księża biskupi chcą, by kandydaci do bierzmowania włączali się w życie parafii, np. przez działalność charytatywną czy wolontariat.

„Ma to służyć większej integracji ze wspólnotą wierzących w dalszym życiu chrześcijańskim po przyjęciu sakramentu bierzmowania” – czytamy w komunikacie KEP.

Dlatego – ich zdaniem – „uprzywilejowanym miejscem przygotowania bliższego i bezpośredniego do sakramentu bierzmowania jest parafia zamieszkania, a nie parafia, na terenie której znajduje się szkoła”.

Należy też – piszą księża biskupi – „dołożyć wszelkich starań, by cała wspólnota parafialna uczestniczyła w przygotowaniu kandydata, głównie poprzez modlitewne towarzyszenie młodzieży i świadectwo wiary”.

Księża biskupi podkreślili, że w przygotowaniu do bierzmowania powinni towarzyszyć kandydatowi rodzice. W cyklu przygotowań do sakramentu powinno zostać zorganizowanych co najmniej pięć spotkań z nimi. Ojciec i matka są jedynymi osobami, które nie mogą być świadkami bierzmowania. Świadkiem może zostać każdy, kto ukończył 16 lat i jest praktykującym katolikiem. Autorzy dokumentu zalecają, żeby tę funkcję pełniło któreś z chrzestnych rodziców kandydata, „o ile w dalszym ciągu są wierzącymi i praktykującymi katolikami”. Ma to podkreślić związek bierzmowania z chrztem, którego sakrament dojrzałości jest „koniecznym dopełnieniem”.

Księża biskupi zachęcają też, by kandydaci do sakramentu bierzmowania zachowali imię chrzcielne, chyba że nie jest związane z  patronem chrześcijańskim.

Nowe wskazania dotyczące przygotowania do sakramentu bierzmowania zostały zatwierdzone przez biskupów podczas 375. Zebrania Plenarnego KEP w Warszawie z 13 i 14 marca 2017 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl