fot. flickr.com

KEP: Polacy powinni mieć prawo do wolnej niedzieli

Polacy – bez względu na religię czy światopogląd – powinni mieć prawo do wolnej niedzieli – podkreśla w komunikacie prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Księża biskupi ponownie poparli inicjatywę NSZZ „Solidarność” o ograniczeniu handlu w niedzielę.

Prezydium KEP przypominało słowa św. Jana Pawła II o świętowaniu niedzieli.

W czerwcu na zebraniu Plenarnym KEP księża biskupi jednomyślnie poparli obywatelski projekt ustawy ws. ograniczenia handlu w niedzielę.

„Ten projekt jest głosem sprzeciwu wobec nadużyć związanych z wykorzystywaniem pracowników, a także próbą podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli ” – czytamy w komunikacie.

– Księża biskupi podkreślają, to o czym mówił święty Jan Paweł II, że potrzebny jest dzień do wspólnego odpoczynku i świętowania. W ten sposób księża biskupi zwracają uwagę na to aby rodzina miała również prawo do wspólnego świętowania i wspólnej niedzieli. Księża biskupi przypominają, że na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które było w czerwcu, biskupi jednomyślnie poparli obywatelski projekt ustawy zgłoszony przez NSZZ „Solidarność” w sprawie wolnej niedzieli. W tym momencie nie sposób nie przypomnieć tego o czym mówił także jeszcze  wtedy kardynał Karol Wojtyła w Piekarach, że niedziela powinna być Boża i nasza – podkreśla ks. prof. Paweł Rytel – Andrianik, rzecznik KEP.

2 września do Marszałka Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele. Podpisało go ponad pół miliona Polaków.

Projekt opracował NSZZ „Solidarność”. Według przedstawicieli komitetu pod obrady Sejmu może trafić z początkiem października.

RIRM

drukuj