fot. https://pixabay.com/

Kenia: 118 osób zabili kenijscy policjanci w 2023 roku, rok wcześniej 130

W 2023 roku 118 osób padło ofiarą pozasądowych egzekucji dokonanych przez kenijską policję, wynika z raportu „Brakujące głosy 2023”, wspólnie opublikowanego w środę przez lokalne i międzynarodowe organizacje praw człowieka, takie jak: Human Rights Watch, Amnesty International Kenya i kenijska grupa Missing Voices.

Tylko między marcem a lipcem ubiegłego roku 45 osób zostało zabitych w Kenii podczas ulicznych protestów zorganizowanych przez opozycję w związku z wysokimi kosztami życia. Według raportu organizacji pozarządowych policjanci odpowiedzialni za zabójstwa rzadko ponoszą jakąkolwiek odpowiedzialność. Organizacje, które przygotowały raport zaznaczają, że rok wcześniej było gorzej, bo policja zabiła wówczas 130 osób.

Trzy dni przed opublikowaniem raportu, w niedzielę, przemawiając podczas ceremonii pochówku zmarłego szefa Kenijskich Sił Obronnych, generała Francisa Ogolli, prezydent William Ruto przyznał, że wielu Kenijczyków straciło życie z powodu pozasądowych zabójstw.

„To prawda, że straciliśmy wielu Kenijczyków z powodu pozasądowych egzekucji. Aby uniknąć wątpliwości i bez obawy o sprzeczność, nigdy nie będzie pozasądowych zabójstw ani zabójstw politycznych” – zapewnił wówczas prezydent.

Wcześniej, w październiku 2022 roku, William Ruto obiecał przegląd służby policyjnej i ogłosił likwidację owianej złą sławą Jednostki Służb Specjalnych (SSU), której członkowie byli wielokrotnie oskarżani o wymuszone zaginięcia i morderstwa. Kiedy rozwiązano jednostkę, media kenijskie przypomniały, że jednak udało jej się wyjaśnić wiele głośnych spraw o morderstwa, tyle że niewielu zabójców doprowadzano przed oblicze sądu, częściej bowiem porzucano ich podziurawione kulami zwłoki w buszu.

Według organizacji Missing Voices, od czasu rozpoczęcia gromadzenia danych w 2007 roku, z rąk kenijskiej policji zginęło 1350 osób. Według Międzynarodowej Misji Sprawiedliwości z siedzibą w USA tylko w latach 2019-2021 udokumentowano ponad 500 zabójstw dokonanych przez policję w Kenii.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl