fot. twitter.com/ipngovpl

Katalog osób inwigilowanych przez organy represji PRL został uzupełniony o kolejne wpisy

W uzupełnionym katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalazły się wpisy dotyczące działaczy polskiej opozycji. Wśród osób inwigilowanych znalazła się m.in. Zofia Kossak-Szczucka i Gustaw Herling-Grudziński.

Zofia Kossak-Szczucka to polska powieściopisarka, publicystka, dziennikarka i działaczka charytatywna. Jest organizatorką Rady Pomocy Żydom oraz Frontu Odrodzenia Polski. Jej działalność z okresu okupacji, jak i okresu powojennego, nie umknęła uwadze funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa. W latach 40. była zaangażowana w działalność delegatury rządu emigracyjnego, prowadziła dział ochrony człowieka. Według ustaleń funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych była zaangażowana w działalność publicystyczną oraz w kontakty z księdzem prymasem Stefanem Wyszyńskim. Pisarka została odznaczona medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Orderem Orła Białego oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wśród osób inwigilowanych przez Służbę Bezpieczeństwa znalazł się także znany pisarz i ekonomista, Gustaw Herling-Grudziński. Zdaniem funkcjonariuszy był osobą o zdecydowanie negatywnym nastawieniu do Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Z tego powodu wpisano go na tzw. indeks osób niepożądanych. W latach 70. został oskarżony o zaangażowanie w działalność Komitetu Obrony Robotników oraz Polskiego Porozumienia Niepodległościowego. Służba Bezpieczeństwa uznała go jako osobę stanowiącą zagrożenie podczas oficjalnych wizyt polityków PRL w Europie Zachodniej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl