PiS proponuje nowe uprawnienia.

Minister sprawiedliwości powinien mieć prawo do wnoszenia kasacji w sprawach karnych – uważa europoseł PiS Janusz Wojciechowski. Jego zdaniem umożliwiłoby to interweniowanie w sytuacji, gdy sędziowie popełniają „karygodne błędy”. 

Wojciechowski zapowiedział złożenie przez PiS projektu nowelizacji kodeksu postępowania karnego, który umożliwi ministrowi sprawiedliwości wnoszenie kasacji od orzeczeń sądowych w sprawach karnych.

„Dość bezradności wobec błędów, nieprawidłowości i nadużyć w wymiarze sprawiedliwości. Nie naruszamy niezawisłości sędziowskiej, szanujemy ją, ale musi być instrument do interweniowania wtedy, gdy wymiar sprawiedliwości robi karygodne błędy” – powiedział Wojciechowski na środowej konferencji prasowej w Sejmie.

Europoseł PiS nawiązał w ten sposób do działań szefa resortu sprawiedliwości Jarosława Gowina w związku z aferą Amber Gold. „W ostatnich dniach mogliśmy widzieć ministra sprawiedliwości bezradnego jak dziecko we mgle. (…) Platforma tak zmieniła polskie prawo, że minister sprawiedliwości nie ma nic ani do prokuratur, ani do sądów. Może się poużalać w telewizjach, ale nie ma żadnych uprawnień, by cokolwiek zmienić” – zauważył polityk.

Dodał, że obecnie kasację może wnosić tylko prokurator generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich i – w pewnym zakresie – Rzecznik Praw Dziecka.

Zdaniem Wojciechowskiego prawo do kasacji dla wszystkich tych organów powinno być szersze. „Dzisiaj ono jest bardzo wąskie. Tylko rażące naruszenie prawa może być podstawą kasacji” – dodał.

 

Wypowiedź Janusza Wojciechowkiego:


Pobierz Pobierz

 

RIRM/PAP

drukuj