fot. pl.wikipedia.org

Kancelaria prezydenta chce pomóc byłym opozycjonistom

Kancelaria prezydenta jest zainteresowana pomocą i przygotowaniem zmian prawnych wychodzących naprzeciw byłym opozycjonistom. Działacze walczący z reżimem komunistycznym zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy o wystąpienie z inicjatywą przewidującą rozszerzenie ich uprawnień.

Jak informuje „Nasz Dziennik”, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych apelowało już dwukrotnie w tej sprawie do prezydenta.

Członkowie stowarzyszenia chcą skierowania do Sejmu projektu przewidującego m.in. zwiększenie wysokości świadczenia dla opozycjonistów. Postulują też o zaliczenie do emerytury w podwójnym wymiarze okresu uwięzienia lub internowania.

O inicjatywę byłych opozycjonistów był pytany na antenie Polskiego Radia rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

– Jesteśmy jak najbardziej za tym, żeby byłym opozycjonistom w sposób należyty pomagać. Proszę pamiętać, że wielu z nich dzisiaj żyje w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Są osoby, które walczyły przez wiele lat z reżimem komunistycznym, a później – gdzieś po 1990 roku państwo polskie o tych osobach zapomniało, nie pomaga im należycie. Jesteśmy zainteresowani pomocą, przygotowaniem odpowiednich zmian prawnych tak, żeby sprawiedliwość dziejową realizować – powiedział Błażej Spychalski.

Byli opozycjoniści przedstawili gotowe projekty norm prawnych wraz z uzasadnieniem. Internowani wskazują, że wielu działaczy opozycji w wyniku komunistycznych represji utraciło zdrowie, a tym samym zdolność do pracy. Ponadto zwracają uwagę, że uprawnionych działaczy, internowanych i więzionych jest kilkakrotnie mniej niż uprzywilejowanych funkcjonariuszy PRL, którzy pobierają wysokie emerytury.

RIRM

drukuj