fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Kampania „W hołdzie Żołnierzom Armii Krajowej”

W województwie kujawsko-pomorskim zostaną oznakowane groby weteranów Armii Krajowej. Akcja będzie przeprowadzona w ramach kampanii „W hołdzie Żołnierzom Armii Krajowej”. W Bydgoszczy zapowiedział ją Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Mikołaj Bogdanowicz poinformował, że pomysł uzyskał akceptację Biura Programu „Niepodległa”. Region otrzymał na to dotację w wysokości 64 tys. zł.

Projekt – jak tłumaczył wojewoda kujawsko-pomorski – jest pokłosiem projektu z ubiegłych lat, który polegał na znakowaniu grobów powstańców wielkopolskich oraz uczestników wojny polsko-bolszewickiej.

– W 2021 roku chcieliśmy w sposób szczególny upamiętnić żołnierzy Armii Krajowej. W najbliższych miesiącach będziemy chcieli oznakować ich groby w naszym regionie. Chcielibyśmy – po wcześniejszym wniosku rodziny – żeby takie oznakowanie odbyło się podczas pewnej ceremonii z udziałem lokalnych władz, organizacji patriotycznych i historycznych, a także szkół – wyjaśnił Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda mówił, że Urząd Wojewódzki zwróci się do rodzin żołnierzy Armii Krajowej o zgłaszanie miejsc ich pochówku.

Wnioski o oznakowanie zostaną zweryfikowane z udziałem Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Bydgoszcz oraz IPN-u. Następnie na grobach rodziny lub żołnierze WOT nakleją specjalne tabliczki z symbolem Armii Krajowej.

 

RIRM

drukuj