fot. PAP/EPA

Kalifornia: mężczyzna podejrzany o zamordowanie 10 osób popełnił samobójstwo

Jak poinformowała w niedzielę policja, 72-letni Azjata podejrzany o zabicie, 10 osób i zranienie co najmniej 10 – zastrzelił się. Prawdopodobnie był jedynym sprawcą masakry, do której doszło w sobotę w sali balowej w Monterey Park w Kalifornii.

Jak wyjaśnił szeryf hrabstwa Los Angeles, Robert Luna, mężczyzna zidentyfikowany jako 72-letni Huu Can Tran skierował na siebie pistolet z magazynkiem o dużej pojemności w niedzielę rano, kiedy policja zbliżyła się do jego białego vana w miejscowości Torrance. Luna powiedział, że w furgonetce odkryto dowody świadczące, że Tran jest sprawcą masakry. Policja nie poszukuje już innych potencjalnych sprawców tej zbrodni.

Torrance to miejscowość odległa o 34 km od miejsca strzelaniny w Star Ballroom Dance Studio. Wcześniej świadkowie zeznali, że napastnik uciekł z Monterey Park białą furgonetką.

Według Roberta Luny, pięć ofiar śmiertelnych masakry to mężczyźni, a pięć to kobiety. Ich tożsamości nie podano dotychczas do publicznej wiadomości. Spośród dziesięciu rannych siedem osób pozostaje hospitalizowanych, co najmniej jedna jest w stanie krytycznym.

W opinii szeryfa, Tran był zaangażowany także w incydent w lokalu tanecznym Alhambra w sąsiedniej miejscowości, ok. 20 minut po strzelaninie w Monterey Park. Z relacji świadków wynika, że wszedł do środka z bronią w ręku, ale zdołano mu ją wytrącić. Nikt nie doznał obrażeń.

Sobotnia tragedia przerwała w Monterey Park uroczystości zaplanowane na Chiński Nowy Rok Księżycowy w społeczności głównie azjatycko-amerykańskiej. Od razu pojawiły się spekulację wiążące morderstwa z nienawiścią na tle rasowym.

Telewizja ABC cytowała jednak prominentnego członka tej społeczności Chestera Chonga, szefa Chińsko-Amerykańskiej Izby Handlowej, który przypisał strzelaninę sporowi domowemu. Jego zdaniem żonę mężczyzny zaproszono na imprezę do sali balowej, a on został pominięty i dlatego otworzył ogień z zazdrości.

Władze nie potwierdziły tej wersji na obecnym etapie dochodzenia.

„Chcemy dowiedzieć się, jak coś tak okropnego mogło się zdarzyć” – powiedział Robert Luna.

Tragedia oznacza nie tylko piąte masowe zabójstwo w USA od początku roku, ale również najtragiczniejsze od 24 maja ubiegłego roku, kiedy 21 osób zostało zabitych w szkole podstawowej w Uvalde w Teksasie.

Biały Dom poinformował, że prezydent Joe Biden zarządził w niedzielę, w celu uczczenia pamięci ofiar masakry, opuszczenie flag państwowych na budynkach publicznych do połowy masztu. Zarządzenie będzie obowiązywać do 26 stycznia.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl