K. Płażyński zapowiada stworzenie 13 nowych parków w Gdańsku

Stworzenie 13 nowych parków w Gdańsku, w tym małych „parków kieszonkowych” i rozbudowa trzech – to założenia programowe kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska Kacpra Płażyńskiego dot. zagospodarowania terenów zielonych w Gdańsku.

Kacper Płażyński zapowiedział stworzenie: Parku Południowego na Ujeścisku, Parku Biskupia Górka, Parku Migowo przy ul. Stolema, Parku Siedlce (rejon ulic Zakopiańskiej, Zagórnej i Zakosy), Parku Suchanino (rejon ulic Schuberta, Nowolipie, Tylewskiego i Kurpińskiego), Parku przy ul. Cedrowej, Szaniec Zachodni w Nowym Porcie, Parku Migowo 2 (pomiędzy ulicami Wołkowyską i Dolne Migowo), Parku Jar Sikorskiego i Parku Okaz, a także trzech „parków kieszonkowych”.

„Każdy z nowych parków, czy terenów zielonych będzie oczywiście dopasowany do miejsca, gdzie się znajduje” – poinformował Kacper Płażyński na konferencji poświęconej jednemu z postulatów tzw. szóstki Płażyńskiego, czyli projektowi „Zielone miasto Gdańsk.

Według niego trzeba będzie wziąć pod uwagę zróżnicowanie środowiska w Gdańsku, tzn. zbocza morenowe, pas nadmorski, plaże.

Plany zagospodarowania terenów zielonych polityka PiS zakładają stworzenie ścieżek edukacyjnych oraz miejsc służących zdrowiu, takich jak ścieżki do biegania i nordic walking oraz przestrzeń na integrację dla artystów, szczególnie na polanach, łąkach.

„Chcemy, żeby to były też takie przestrzenie otwarte, aktywne. I dla seniorów, i dla młodych dzieci” – zaznaczył Kacper Płażyński.

Dodał, że pilotażowo powstaną pierwsze trzy parki kieszonkowe o wielkości do pół hektara: w Nowym Porcie w rejonie ulicy Wyzwolenia 1, na Przeróbce w rejonie ulic Pastoriusza-Siennej oraz na Przymorzu Małym w rejonie ulic Bora-Komorowskiego – Beniowskiego. Zapowiedział również rozbudowę istniejących już parków: Parku Reagana, Parku na Zboczu i Parku Oruńskiego.

Kacper Płażyński podkreślił, że idea z punktu widzenia rozwoju przestrzennego całego miasta, która przyświeca mu przy planowaniu zagospodarowania terenów zielonych Gdańska, to gwarancja, że zagospodarowane tereny zielone nie padną łupem deweloperów.

Kandydat na prezydenta Gdańska mówił również o zmianach strukturalnych.

„Chcielibyśmy, aby Zarząd Dróg i Zieleni został podzielony na dwie instytucje: Zarząd Dróg i Zarząd Zieleni, bo obecnie ten sposób wydatkowania środków przez Zarząd Dróg i Zieleni jednak zdecydowanie faworyzowany jest przez drogowców pracujących w tej instytucji” – powiedział.

Dodał, że często interesy dot. zieleni i dróg są sprzeczne, chociaż tak być nie powinno.

Kacper Płażyński zapowiedział również zwiększenie nakładów na zieleń w Gdańsku. Obecnie, jak mówił, jest to 26 zł na mieszkańca.

„Chcielibyśmy w pierwszym roku kadencji zwiększyć je do 40 zł, a potem je systematycznie zwiększać, aby osiągnąć ten średni poziom w dużych miastach w Polsce” – wskazał.

Kandydat ZP na prezydenta podkreślił, że dla porównania a Poznaniu wydatkowana kwota nakładów na zieleń na mieszkańca to 76 zł, a we Wrocławiu i Krakowie niemal 200 zł.

Kacper Płażyński poruszył również kwestię budżetu obywatelskiego.

„Chcielibyśmy żeby to był 1 mln zł w pierwszej kadencji, a w następnych latach – 2 mln zł” – wskazał.

Zaznaczył, że jego założeniem jest również stworzenie standardów, jak zieleń ma być utrzymywana.

„Nie chcemy tylko budować budżetów zieleni, ale chcemy też, żeby z tym budowaniem budżetu zieleni w Gdańsku wiązały się pewne rygory postępowania, pewne ustalone normy, wedle których ta zieleń miałaby być zagospodarowywana” – powiedział kandydat na prezydenta.

Dodał, że ważne jest, żeby nie było „drastycznych różnic” w zagospodarowaniu terenów zielonych w poszczególnych dzielnicach.

W jesiennych wyborach samorządowych oprócz Płażyńskiego, kandydatami na najwyższy urząd w Gdańsku są także: sprawujący tę funkcję od 20 lat Paweł Adamowicz, jako kandydat bezpartyjny; europoseł PO, syn b. prezydenta RP Jarosław Wałęsa (Koalicja Obywatelska), Elżbieta Jachlewska (Lepszy Gdańsk), Andrzej Ceynowa (Sojusz Lewicy Demokratycznej) oraz Jacek Hołubowski (komitet Gdańsk Tworzą Mieszkańcy, współorganizowany przez wyrzuconego z PiS radnego Gdańska Łukasza Hamadyka).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl