fot. flickr.com

Japońskie media: Szczyt Japonia-Korea Płn. mógłby się odbyć w czerwcu

Rząd Japonii zgłosił gotowość do przeprowadzenia dwustronnego spotkania na szczycie z władzami Korei Płn. w czerwcu – po spotkaniu Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt mógłby odbyć się na początku czerwca – spekuluje dziennik „Asahi”.

Gazeta podała również w swym czwartkowym wydaniu, że przywódca Korei Płn. poinformował już oficjalnie Komitet Centralny Partii Pracy Korei o przygotowaniach do możliwych spotkań dwustronnych z najwyższymi władzami pięciu państw, w tym – Japonii. Władze w Tokio oświadczyły zaś, że są gotowe pomóc w zorganizowaniu tych spotkań.

Gabinet premiera Shinzo Abe sygnalizował jeszcze w połowie marca gotowość przeprowadzenia rozmów z kierownictwem KRLD. Jednym z tematów miał być los zaginionych w KRLD obywateli japońskich – pisze dziennik.

„Jeśliby doszło do rozmów władz KRLD z władzami USA, Korei Płd., Rosji i Chin, władze Japonii zgodnie ze swą deklaracją mogłyby się podjąć roli gospodarza” – dodaje japoński dziennik.

Gotowość goszczenia rozmów została zasygnalizowana Pjongjangowi za pośrednictwem Związku Koreańczyków w Japonii, który nieoficjalnie pełni rolę przedstawicielstwa KRLD w Kraju Kwitnącej Wiśni – twierdzi „Asahi”.

Jeśliby chodzi o porządek spotkań, w pierwszej kolejności Kim Dzong Un spotkałby się z władzami Korei Płd., następnie – z prezydentem USA, potem zaś z władzami Chin i Japonii, a na końcu – Rosji.

Władze północnokoreańskie liczą, że otrzymają od Tokio pomoc w wys. od 20 do 50 mld dolarów USA w zamian za wyrzeczenie się ambicji nuklearnych – zaznacza „Asahi”.

Dostępne materiały nie wskazują, by w rozmowach miałby być poruszone inne tematy dot. poprawy relacji na linii Japonia-KRLD niż te uzgodnione w dwustronnym memorandum z 2002 r. – zauważa dziennik.

„Z całą pewnością stroną japońska zażąda wyjaśnień nt. zaginionych Japończyków” – podkreśla.

Premier Japonii Shinzo Abe wyraził w środę obawę, że na planowanym szczycie USA-Korea Północna nie zostaną poruszone kwestie niepokojące Japonię, m.in. wystrzeliwanie przez Pjongjang pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu.

Przemawiając w parlamencie, szef japońskiego rządu ocenił, że prezydent USA Donald Trump w rozmowach z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem skupi się prawdopodobnie na kwestii międzykontynentalnych pocisków balistycznych zagrażających Ameryce, a nie tych, których obawia się Japonia.

Abe poinformował, że chce przypomnieć Trumpowi o obawach Japonii w kwietniu, podczas podróży do USA. Spotkanie Abego z Trumpem zaplanowano na 18 kwietnia w rezydencji prezydenta Trumpa w Mar-a-Lago na Florydzie.

Jeśli chodzi o spotkanie Trumpa z przywódcą KRLD, nie została ona jeszcze wyznaczona. Nie wiadomo też, gdzie miałoby się odbyć takie spotkanie.

PAP/RIRM

drukuj