fot. pixabay.com

Japonia: władze badają, czy obiekty widziane nad krajem również były chińskimi balonami

Władze Japonii próbują ustalić, czy obiekty widziane nad krajem w ostatnich latach miały związek z wykrytym nad USA chińskim balonem, który amerykańskie wojsko oceniło jako szpiegowski i zestrzeliło – poinformowała agencja Kyodo.

Rząd w Tokio potwierdził, że latające obiekty zaobserwowano nad prefekturami Miyagi i Aomori w 2020 i 2021 roku. Władze starają się ustalić szczegóły dotyczące tych incydentów – powiedział na konferencji prasowej zastępca głównego sekretarza rządu, Yoshihiko Isozaki.

Agencja Kyodo opublikowała zdjęcie obiektu dostrzeżonego nad miastem Sendai w prefekturze Miyagi w czerwcu 2020 roku. Z wyglądu przypomina on balon zestrzelony w sobotę przez amerykańskie wojsko nad wodami terytorialnymi USA.

Yoshihiko Isozaki zaznaczył, że jeśli balon lub jakikolwiek inny obiekt należący do obcego kraju wleciałby bez zezwolenia w przestrzeń powietrzną Japonii, wywołałoby to reakcję Powietrznych Sił Samoobrony Japonii, w tym poderwanie myśliwców. Odmówił jednak odpowiedzi na pytanie o środki podjęte przez wojsko w tym konkretnym przypadku.

Kyodo przypomniało, że gdy w czerwcu 2020 roku mieszkańcy prefektury Miyagi i sąsiedniej prefektury Fukushima dostrzegli na niebie obiekt przypominający balon, miejscowe władze wysłały śmigłowiec, ale ostatecznie nie udało im się ustalić pochodzenia ani rodzaju obiektu.

Tajemniczy obiekt latający wywołał wtedy duże zainteresowanie w mediach społecznościowych. Temat powrócił po ponad dwóch latach w związku z balonem wykrytym w USA i określanym przez władze tego kraju jako chiński balon zwiadowczy.

Chińskie MSZ przyznało, że balon zestrzelony przez wojsko amerykańskie pochodził z Chin. Pekin twierdzi jednak, iż był to balon meteorologiczny, który z powodu wiatru zboczył z kursu i w sposób niezamierzony wleciał w przestrzeń powietrzną USA. Chińska dyplomacja określiła zestrzelenie balonu jako „przesadną reakcję”.

Rzecznik chińskiego MSZ, Mao Ning, przyznała, że kolejny balon zaobserwowany w ostatnich dniach nad Ameryką Łacińską również pochodzi z Chin. Według rzecznik on także służy do zastosowań cywilnych. Mao Ning oświadczyła jednak, że nie posiada informacji na temat obiektów wykrytych nad Japonią.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl