Janet Yellen szefową Fed

Senat USA zatwierdził wczoraj Janet Yellen, dotychczasową wiceprezes Rezerwy Federalnej, czyli banku centralnego USA, na nową szefową tej instytucji. Będzie ona pierwszą kobietą na tym stanowisku w 100-letniej historii Fed. 

Szefa Fed uważa się za najbardziej wpływowego decydenta gospodarczego w USA. 67-letnia Yellen zastąpi na tym stanowisku Bena Bernankego, którego mandat, po siedmiu latach, wygasa pod koniec stycznia. Za zatwierdzeniem Yellen głosowało 56 senatorów, a przeciwko było 26. Yellen uważana jest za współtwórczynię polityki Fed, tzw. luzowania ilościowego, polegającej m.in. na zasilaniu gospodarki tanim pieniądzem poprzez skupowanie co miesiąc długoterminowych obligacji, aby obniżyć oprocentowanie kredytów długoterminowych. Miesiąc temu Fed rozpoczął jednak ograniczanie tego programu z dotychczasowych 85 do 75 mld dolarów miesięcznie. Oczekuje się, że Yellen będzie kontynuować prowadzoną przez poprzednika antykryzysową politykę pobudzania gospodarki. Już w swym pierwszym wystąpieniu, po nominacji przez prezydenta Baracka Obamę w październiku ub. r., Yellen zapewniła, że będzie wypełniać swe obowiązki, „by promować zatrudnienie, stabilne ceny i silny i stabilny system finansowy”.

TV Trwam News


drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl