Jaka będzie przyszłość hodowców zwierząt futerkowych?

Hodowcy zwierząt futerkowych w dalszym ciągu nie wiedzą, jak będzie wyglądała ich przyszłość. Politycy Prawa i Sprawiedliwości są podzieleni ws. ustawy o zakazie chowu zwierząt.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział kilka dni temu, że zakaz będzie przyjęty. Opowiedział się też za tym, by przemysł ten był w Polsce zlikwidowany.

Z kolei minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził, że nie widzi szczególnych powodów, żeby zmieniać utrzymanie hodowli zwierząt futerkowych. Zapowiedział jedynie zgłoszenie projektu ustawy, który ma zaostrzyć rygory chowu tych zwierząt również ze względu na ich dobrostan.

Te sprzeczne wypowiedzi pokazują niekonsekwencję ze strony polityków partii rządzącej – uważa Szczepan Wójcik,  prezes Instytutu Gospodarki Rolnej i hodowca zwierząt futerkowych.

To pokazuje pewną niekonsekwencję i niestabilność osób wypowiadających się w danym temacie, ale przede wszystkim napawa nas ogromnym niepokojem z racji tego, że nigdy nie możemy do końca ufać w to, co rząd i posłowie nam obiecują. Z jednej strony jest mowa, że będziemy bronili polskiej gospodarki, jej rozwoju oraz konkurencyjności na rynku międzynarodowym, a z drugiej strony mówią, że jedna z ważniejszych gałęzi – polskiej gałęzi – rolnictwa ma być zlikwidowana. 98 proc. to jest polski kapitał. Proszę mi wskazać jakikolwiek kraj w Unii Europejskiej czy w ogóle na świecie, który likwiduje swój kapitał tylko po to, żeby mogli go przejąć obcy. Pamiętajmy, że beneficjentem będą oczywiście kraje wschodnie i skandynawskie, które bardzo mocno rozwijają tę hodowlę – zaznacza Szczepan Wójcik.

W lipcu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że hodowla zwierząt futerkowych ma zostać utrzymana, przy jednoczesnym zaostrzeniu kryteriów dla ferm. Zapowiedział wtedy m.in. odejście od zakazu tzw. uboju rytualnego. Przekonywał, że dla Polski ważny jest zwłaszcza rynek muzułmański, liczący około miliarda ludzi, który oczekuje na taką żywność.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl