fot. Centrum Szkolenia WOT

Jak zostać żołnierzem WOT?

Wojna na Ukrainie zwiększyła zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej. Kto może zostać terytorialsem? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc rozpocząć służbę w tej formacji? Jak wygląda praca w WOT? Sprawdził to reporter TV Trwam.

Chcesz zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej? Zgłoś się do rekrutera.

– Najlepiej wpisać po prostu w Google „rekrutacja WOT” czy „rekruterzy WOT” – wtedy wyskoczy specjalna dedykowana strona. Tam wyszukuje się rekrutera po powiecie, w którym się mieszka, żeby maksymalnie ułatwić spotkanie – mówi odpowiedzialny za rekrutację kapral Marcin Mrówka z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kto może ubiegać się o przyjęcie w WOT? Podstawowe wymogi to: obywatelstwo polskie, ukończony 18 rok życia i niekaralność.

– Mamy dwie propozycje, jeżeli chodzi o kandydatów, którzy myślą o tym, żeby wstąpić w szeregi WOT. Pierwsza z nich skierowana jest do osób, które dotąd nie miały styczności z wojskiem i muszą przejść podstawowe przeszkolenie. Takie przeszkolenie trwa 16 dni. Przez nas nazywane jest „szesnastką” – tłumaczy porucznik Anna Jasińska-Pawlikowska z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

„Szesnastka” kończy się egzaminem z pętli taktycznej. Zdanie egzaminu jest  przepustką do złożenia uroczystej przysięgi wojskowej. Do służby w WOT mogą też zgłaszać się osoby, które wcześniej miały styczność z wojskiem. Zainteresowanie jest spore, a po wybuchu wojny na Ukrainie zwiększyło się co najmniej dziesięciokrotnie.

 – Nie mieliśmy wcześniej nigdy takiego zainteresowania i jeszcze tylu chętnych – podkreśla kapral Marcin Mrówka.  

Żołnierze WOT to osoby aktywne zawodowo, dlatego służba jest pełniona w czasie wolnym od pracy. Tak zwaną gotowość bojową żołnierz uzyskuje dopiero po 3 latach.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl