fot. https://www.facebook.com/zookrakow

Bona – wybrano imię pandy małej urodzonej w ogrodzie zoologicznym w Krakowie

Bona – takie imię zostało wybrane w konkursie dla pandy małej, która przyszła na świat w ogrodzie zoologicznym w Krakowie. Były to pierwsze narodziny przedstawiciela tego gatunku w krakowskiej placówce.

Jak poinformowało krakowskie zoo, królewsko brzmiące imię Bona zostało wybrane spośród licznie nadesłanych propozycji. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 17 września, czyli w Międzynarodowym Dniu Pandy Małej. Autorka zwycięskiej propozycji jest Justyna Kocioł. Dyrekcja zoo przygotowała dla niej nagrodę.

Samica pandy małej urodziła się 25 czerwca 2022 roku. Był to pierwszy miot tego gatunku w historii krakowskiej placówki. Jej rodzicami są Asa i Tock, którzy od momentu narodzin sprawują nad maluchem troskliwą opiekę.

Panda mała, zwana również pandką rudą jest jedynym przedstawicielem rodziny pandowatych, niespokrewnionym z pandą wielką. Osiąga zaledwie 50-65 cm długości ciała. Jej ojczyzną jest Azja – występuje w górskich lasach od Nepalu po Birmę i zachodnie Chiny. Prowadzi nocny tryb życia.

Żyje w parach lub małych grupach rodzinnych. Po ciąży trwającej około 135 dni w gnieździe umieszczonym w dziupli lub w szczelinach skał rodzi się od jednego do czterech młodych. W menu pandy małej dominują liście bambusa. Dieta uzupełniana jest jagodami, ptasimi jajami, owadami i małymi kręgowcami.

Panda mała została zakwalifikowana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jako gatunek zagrożony wyginięciem. Figuruje w I załączniku Konwencji Waszyngtońskiej.

Zoo w Krakowie jest średniej wielkości ogrodem zoologicznym. Obecnie eksponuje ponad 1,4 tys. sztuk zwierząt, przedstawicieli około 270 gatunków. Liczną grupę stanowią zwierzęta ginące i zagrożone wyginięciem (ponad 100 gatunków). Są to między innymi: żyrafa Rothschilda, koń Przewalskiego, hipopotam karłowaty, panda mała, pantera śnieżna, tygrys amurski, wilk grzywiasty, antylopa addaks, szympans, lemury wari i katta, słoń indyjski, kondor wielki, pingwin Humboldta. Zoo zlokalizowane jest w Lesie Wolskim – parku leśnym, unikatowym w dużych aglomeracjach miejskich.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl