fot. pixabay

Jak nie przegapić Adwentu?

Wielkimi krokami zbliża się Adwent, czyli radosny czas oczekiwania. Choć z każdej strony słuchać już świąteczne piosenki, a półki w sklepie uginają się od Bożonarodzeniowych dekoracji, to do świąt zostało jeszcze ponad miesiąc. Mogłoby się wydawać, że te wszystkie bibeloty, muzyka wprawi nas w tzw. świąteczną atmosferę, jednak to wszystko większość z nas męczy i oddala od istoty szczególnych dni, które przed nami. Jak przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia i nie przegapić Adwentu? – zachęcam do zapoznania się z ciekawymi propozycjami.

Masz Adwent, czyli 22 dni, aby przygotować swój dom i serce na przyjście Chrystusa. Zrób to ze Zdrapką Adwentową – czytamy na stronie internetowej twórców jednej z pierwszych propozycji, jak dobrze przygotować się do nadchodzących świąt.

fot. adwentownik.pl

Zdrapka Adwentowa, bo o niej mowa, to ukryte pod zdrapką zadania na każdy dzień radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. W tym roku twórcy postawili na wspólną wędrówkę do Betlejem ze Świętą Rodziną.

Betlejem to nasz motyw przewodni. Widoczna na zdrapce gwiazda otoczona kadzielnicami ilustruje obecny wygląd miejsca, gdzie według tradycji chrześcijańskiej narodził się Jezus Chrystus. Grota ta znajduje się w Bazylice Narodzenia Pańskiego. Jego nazwa oznacza dosłownie ,,dom chleba”. To właśnie tam ,,SŁOWO STAŁO SIĘ CIAŁEM”. W tym roku pragniemy szczególnie zwrócić uwagę na Słowo. Każdego dnia pod zdrapką będzie czekało na Was nie jedno, ale dwa zadania, ponieważ umieściliśmy również sigla, czyli odnośniki do konkretnych fragmentów z Pisma Świętego. W większości są to teksty mesjańskie, które zapowiadają narodziny Pana Jezusa. Chcielibyśmy, abyście rozpoczęli każdy dzień od przeczytania tych fragmentów – mówią pomysłodawcy Adwentowej Zdrapki, czyli Karolina i Maciej Piechowie oraz Justyna i Wojtek Wiczarscy.

Co jeszcze kryje się pod zdrapkami?

Zadania spod zdrapki opracowywane były z myślą o całych rodzinach. Przygotują one na Boże Narodzenie młodzież, osoby dorosłe i starsze. Przy niektórych datach widnieje uśmiechnięta buźka. Oznacza to, że tego dnia przygotowaliśmy specjalne zadanie dla dzieci. W każdy wtorek, czwartek i sobotę w specjalnej zakładce będą czekały na Was ciekawe zadania i zabawy – zaznaczają pomysłodawcy produktu.

fot. adwentownik.pl

Dlaczego powstała Zdrapka Adwentowa? Odpowiedź na to pytanie – jak wskazują twórcy – składa się z trzech elementów.

Po pierwsze, Adwent ma być czasem radosnego oczekiwania. Sami doświadczamy, że tygodnie poprzedzające święta Bożego Narodzenia mogą upływać nam w stresie nieustannych przygotowań. Pragniemy, aby zdrapka była alternatywą dla zwykłych przygotowań. Jak oczekiwać Bożego Narodzenia i zachować radość w sercu? Po drugie, Adwent ma być rodzinnym czasem. Święta kojarzą nam się ze spotkaniami w gronie rodzinnym. Chcielibyśmy, aby okres czterech niedziel poprzedzających Boże Narodzenie również była czasem, w którym nie zapomnimy o naszej rodzinie i bliskich – szczególnie o tych, którzy w tym czasie są sami. I wreszcie po trzecie, Adwent ma być prawdziwym Bożym Narodzeniem. Każda rodzina w swój specjalny sposób przygotowuje dom na Boże Narodzenie. Te dni mają swój szczególny wymiar duchowy, którego nie chcemy stracić. Pragniemy w pełni przeżyć Boże Narodzenie, dzięki roratom, rekolekcjom, spowiedzi i dobrym uczynkom – wyjaśniają pomysłodawcy.

fot. adwentownik.pl

Kolejną pomocą w przeżywaniu Adwentu jest już typowa propozycja dla dzieci, a jest nią Adwentownik https://adwentownik.pl, który na dobre zagościł wśród rodziców, którzy chcą wychowywać dzieci w duchu chrześcijańskich wartości, przekazywać im tradycję oraz wskazywać istotę nadchodzących świąt.

Chcemy pomóc w przeżywaniu tego czasu. Dlatego powstał Adwentownik – przewodnik adwentowy, który pokazuje piękno i głęboki duchowy wymiar Adwentu. Ma pomóc radośnie, rodzinnie i co najważniejsze – duchowo – przeżyć Adwent, pokazać jego bogactwo, odkryć ciekawostki, a także poprzez codzienne zadania dla dzieci (a jednocześnie dla rodziców) sprzyjać dobremu przygotowaniu się do Bożego Narodzenia – podkreślają twórcy Adwentownika.

Dodają także, że produkt został stworzony z pasją i misją, aby dzieci poznały oraz pokochały adwentowy czas i kiedyś same w swoich rodzinach kontynuowały tradycję czytania Adwentownika.

To już szósta odsłona tego produktu. Jak zapewniają jego pomysłodawcy oprócz znanych elementów, takich jak nowe adwentowe wyzwanie, czyli zadanie dla dzieci (i rodziców), licznik adwentowy, ciekawostka – czy wiesz, że…?, pojawią się także adwentowi święci wspominani w tym czasie, ale czekają na nas również nowości.

Do wydania dołączony jest zawsze okolicznościowy upominek – w tym roku to specjalny stworzony, autorski WIENIEC ADWENTOWY, którego poszczególne elementy będą kolorowały dzieci, jeśli uda im się zrealizować zadanie na dany dzień; w ten sposób na Boże Narodzenie całość będzie pokolorowana. Kolejną nowością jest to, że zaprosiliśmy dzieci do współtworzenia grafiki Adwentownika, dlatego na każdej karcie znajdą się elementy do pokolorowania. Maluchy mogą je ozdobić wedle swoich upodobań! Tegoroczna grafika okładkowa nawiązuje do białego śniegu, na którym rozsypane zostały różne obrazki związane z Bożym Narodzeniem, dlatego adwentowe wyzwania zaczynają się już od… samej okładki, na której dzieci muszą policzyć poszczególne elementy, a wyniki zapisać na dołączonej ulotce – wyjaśnią pomysłodawcy Adwentownika.

To tylko propozycje, ale to od nas zależy, jak przeżyjemy ten czas, czy go nie przegapimy, dobrze wykorzystamy i czy z czystym, przygotowanym sercem przyjmiemy Nowonarodzonego Jezusa, a radość płynąca z Betlejemskiej szopki zagości również w naszych domach.

Anita Suraj-Bagińska/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl