Cele Bezpieki fot. fb-Muzeum Powstania Warszawskiego

Jak funkcjonowała komunistyczna katownia? „Cele Bezpieki” w Warszawie otwarte dla zwiedzających

W Warszawie można dziś zwiedzić z przewodnikiem „Cele Bezpieki”, czyli piwnice dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. W latach 1945-1954 więzieni byli tam działacze podziemia niepodległościowego. Zwiedzający mają okazję zobaczyć ślady pozostawione przez więźniów m.in. w postaci rysunków, monogramów oraz fragmentów kalendarzy kreskowych. Wydarzenie organizuje Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski wskazuje, że w „Celach Bezpieki” zachowało się wiele oryginalnych eksponatów. Dodaje, że dzięki temu zainteresowani mogą na własne oczy zobaczyć, jak funkcjonowała komunistyczna katownia.

– To miejsce jest wyjątkowe, ponieważ w dużym stopniu jest oryginalne. Kiedy przestał tam funkcjonować areszt śledczy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, to wyniesiono stamtąd sprzęty i zrobiono magazyny. Przetrwały tam napisy na murach, posadzki, drzwi, „judasze”. Jest tam dużo oryginalnych rzeczy, m.in. z trudem przemycone przez rodziny grypsy od tych, którzy tam byli więzieni – zaznacza dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wydarzenie wpisuje się w obchody 100. rocznicy urodzin Jana Rodowicza „Anody”, żołnierza Szarych Szeregów i oficera Armii Krajowej. Zginał on w niejasnych okolicznościach 7 stycznia 1949 r. w budynku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl