fot. PAP/Radek Pietruszka

J. Zieliński: Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas ferii

Niech czas ferii zimowych będzie czasem radosnym, a może być wtedy radosny, kiedy będzie bezpieczny – mówił w piątek przed rozpoczynającymi się w przyszłym tygodniu feriami zimowymi wiceminister SWiA Jarosław Zieliński. „Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sposób jak najbardziej odpowiedzialny” – zaapelował.

Wiceminister SWiA przypomniał podczas piątkowej konferencji prasowej, że od poniedziałku zaczynają się ferie w pięciu województwach: małopolskim, wielkopolskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim.

„Od poniedziałku, a właściwie już dzisiaj, kiedy zakończą się zajęcia lekcyjne, uczniowie z pięciu województw będą cieszyli się dwutygodniową przerwą w czasie ferii zimowych” – mówił Jarosław Zieliński.

Zaznaczył, że w kolejnych tygodniach aż do końca lutego – odpoczywać będą uczniowie z pozostałych województw.

Jak mówił, ferie to radosny czas odpoczynku dla dzieci, młodzieży i uczniów, który pozwala na wspólne, także rodzinne wyjazdy, ponieważ wielu rodziców bierze w tym czasie urlopy, by wyjechać z dziećmi na odpoczynek.

„To wszystko jest piękne (…), ale niestety ten czas to także okres zwiększonych zagrożeń bezpieczeństwa” – zauważył wiceszef MSWiA.

„W miejscach, gdzie odbywają się kolonie i wypoczynek zimowy, trzeba zadbać o warunki, a zagrożeń jest niestety sporo” – zaznaczył Jarosław Zieliński.

Dodał, że okres ferii zimowych to czas wytężonej pracy dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo – policji i państwowej straży pożarnej.

Zieliński zapewnił, że w tym czasie policja tradycyjnie będzie obecna w miejscach, gdzie będzie przebywała młodzież.

„Zwłaszcza oczywiście będzie dbała o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Aby zapewnić sprawność i sprawdzić stan techniczny autokaru, policja otworzy punkty kontrolne autokarów” – zapowiedział Jarosław Zieliński, informując, że wykaz tych punktów będzie na stronach internetowych. Kierowcy autokarów lub organizatorzy wyjazdów będą mogli sami umówić się z policją, by sprawdzić stan techniczny pojazdu.

Wiceszef resortu zapewnił, że 350 policjantów będzie przebywało na stokach narciarskich w ośmiu województwach. Wiceszef MSWiA przypominał przy okazji o obowiązku używania na stokach kasków ochronnych dla osób do 16. roku życia.

„Niech ten czas ferii będzie czasem radosnym, a może być wtedy radosnym, kiedy będzie bezpiecznym. W związku z czym zróbmy wszyscy wszystko, żeby było bezpiecznie, zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sposób jak najbardziej odpowiedzialny” – dodał wiceszef MSWiA.

Obecny na konferencji komendant główny policji Jarosław Szymczyk zapewnił, że policja w związku z feriami bardzo intensywnie rozpoczęła działania w kilku dziedzinach.

„Intensyfikujemy działania pionu ruchu drogowego, każdego dnia cztery tysiące policjantów pionu ruchu drogowego będzie dbało o bezpieczeństwo na naszych drogach” – powiedział Jarosław Szymczyk.

Komendant główny policji zachęcił, by organizatorzy wycieczek i indywidualni kierowcy przed wyruszeniem na wypoczynek zgłaszali się do punktów pomiaru sprawności pojazdu. Polecał też korzystanie z dwóch aplikacji: „Moja komenda”, gdzie można znaleźć kontakt do najbliższej komendy policji, i „Krajowa mapa zagrożeń i bezpieczeństwa”, gdzie można sprawdzić, na jakie zagrożenia w regionie należy zwrócić szczególną uwagę.

Natomiast kom. Leszek Suski z Państwowej Straży Pożarnej, przypominając o tragicznych wydarzeniach w Chorzowie w 2006 r., gdzie zawaliła się hala targowa, zaapelował do właścicieli obiektów publicznych o usuwanie śniegu obciążającego dachy w związku ze wzrostem opadów w ostatnich dniach.

PAP/RIRM

drukuj