fot. Monika Bilska

J. Wojciechowski: Zielony Ład szansą dla polskich gospodarzy

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przekonuje, że Zielony Ład jest szansą dla polskich gospodarzy. Unijny komisarz podkreślił, że Polska może być potęgą w produkcji ekologicznej.

Zielony Ład stanowi wyzwanie dla całej Europy. Program ma różne konsekwencje, jeśli chodzi o przemysł, energetykę i rolnictwo.

Kraje Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polska, są pod dużą presją, ponieważ mają gospodarkę opartą na węglu. Zupełnie inaczej wygląda to w rolnictwie.

– Europa Środkowo-Wschodnia, w tym również Polska, jest bardziej zielona i ekologiczna. Problem intensywnego rolnictwa i hodowli to problem zachodniej części Europy. Jeżeli chodzi o wskaźnik emisji dwutlenku węgla, to w przeliczeniu na hektar średnia unijna wynosi 2,5 tony z hektara rocznie. Polska ma poniżej tej średniej w granicach 2 ton. Są kraje, które mają powyżej 4 lub 7 ton, a nawet jeden z krajów, Holandia, ma powyżej 10 ton emisji – wskazał Janusz Wojciechowski.

Unijny komisarz ds. rolnictwa dodał, że polskie rolnictwo może skorzystać na produkcji ekologicznej. Jak zauważył, ze spisu rolnego wynika, że prawie 1/3 gospodarstw w Polsce nie używa już ani nawozów sztucznych, ani środków ochrony roślin.

Gospodarstwa są w naturalny sposób przystosowane do produkcji ekologicznej; trzeba im w tym pomóc – zaznaczył komisarz Janusz Wojciechowski.

Niemcy planują przeznaczyć aż 30 proc. ziemi pod rolnictwo ekologiczne. W naszym kraju jest to 3-3,5 procent.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl