PAP/Rafał Guz

J. Wojciechowski o wsparciu dla polskich rolników: Pomoc publiczna to jest zawsze odstępstwo od unijnych reguł

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski mówi, że zgoda Komisji Europejskiej na wsparcie rolników w zakupie nawozów to wielki sukces Polski. Wyjaśnił przy tym, że zgoda na udzielenie pomocy publicznej to zawsze odstępstwo od unijnych reguł, więc wymaga poważnych negocjacji politycznych.

KE wyraziła zgodę na to, aby rząd uruchomił dopłaty do zakupu nawozów dla polskich rolników. Polska to na razie jedyny kraj, który uzyskał zgodę w ramach tzw. pomocy wojennej. Komisarz Janusz Wojciechowski powiedział podczas briefingu prasowego, że zgodę udzielono w ekspresowym tempie, po negocjacjach, które były prowadzone w ekstraordynaryjnych warunkach. Unijny komisarz ds. rolnictwa podkreślił, że skala wsparcia – 836 mln euro – jest bezprecedensowa. Janusz Wojciechowski zaznaczył, że zgoda KE wymagała wcześniejszych trudnych rozmów politycznych.

Pomoc publiczna to jest zawsze odstępstwo od unijnych reguł. Wspólny rynek Unii Europejskiej we wszystkich dziedzinach, również sektor rolny, żywnościowy funkcjonuje na zasadzie wolnego rynku. Pomoc publiczna jest wyjątkiem stosowanym w najbardziej szczególnych, wymagających interwencji sytuacjach, więc to nigdy nie jest tak: „Proszę bardzo, pomagamy rolnikom” i wszyscy się z tego cieszą. Nie. To jest odejście od zasad wspólnego rynku i to od razu budzi kontrowersje, bo rolnicy patrzą, dlaczego w jednym kraju otrzymują, a w drugim nie – wyjaśnił.

 

Wnioski o dopłaty do zakupu nawozów rolnicy będą mogli składać od poniedziałku. Będą one przyjmowane przez lokalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl