fot. PAP/Rafał Guz

J. Sasin: Rekompensaty 100 proc. podwyżek cen prądu obejmą odbiorców indywidualnych w pierwszym progu podatkowym

Rekompensaty 100 proc. podwyżek cen prądu obejmą odbiorców indywidualnych w pierwszym progu podatkowym. To będzie jedyne kryterium – zapowiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Rozwiązanie – jak dodał – jest dedykowane osobom mniej zamożnym.

W Radiu Plus minister był pytany o etap prac nad projektem rekompensat. Szef resortu poinformował, że nie jest on jeszcze gotowy w całości, ale uzgodniono już m.in. konstrukcję zwrotu za podwyżki cen prądu. Teraz dopracowywane są szczegóły techniczne wypłat. A te mają się rozpocząć w 2021 r.

– Będzie trzeba złożyć wniosek, co do tego nie ma wątpliwości, bo to będzie świadczenie wypłacane na wniosek, natomiast co do tej technicznej strony, mamy jeszcze kilka wariantów. Chodzi też o to, aby ten system po prostu zadziałał, a nie okazało się, że przy ogromie wniosków będą jakieś problemy techniczne. 100 proc. zwrotu tego, co zostało podniesione dla osób w pierwszym progu podatkowym – wskazał wicepremier Jacek Sasin.

Według ministra Jacka Sasina maksymalny koszt wypłaty rekompensat wyniesie 3 mld zł.

Z kolei wiceminister aktywów Tadeusz Skobel mówił w piątek, że projektowany system rekompensat obejmie odbiorców indywidualnych, korzystających z zatwierdzanych przez URE taryf, jaki i pozostających na wolnym rynku. Zaznaczył, że projekt ustawy jest w konsultacjach wewnątrzresortowych. System ma być prosty i zgodny z prawem Unii Europejskiej.

 

RIRM

drukuj