fot. https://twitter.com/JSaryuszWolski

J. Saryusz-Wolski: Sankcje TSUE dot. Turowa są bezprawne i bezskuteczne

Decyzje ws. kopalni Turów zgodnie z unijnym prawem może podejmować tylko Rada i tylko jednomyślnie, a nie TSUE – uważa europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PiS). „Tym samym sankcje TSUE są bezprawne i bezskuteczne” – wskazuje.

Jacek Saryusz-Wolski napisał na Twitterze, że decyzje ws. kopalni Turów (7 proc. energii to 3.2 mln gospodarstw domowych) może podejmować według art. 192 ust. 2c w związku z art. 194 ust. 2 Traktatu o Funkcjonowaniu UE „tylko Rada i tylko jednomyślnie, a nie TSUE”.

„Tym samym sankcje TSUE są bezprawne i bezskuteczne w RP, bo wpływają znacząco na strukturę zaopatrzenia w energię” – dodał.

Art. 192 ust 2 mówi m.in., że Rada, stanowiąc jednomyślnie zgodnie ze specjalną procedurą ustawodawczą i po konsultacji z Parlamentem Europejskim, Komitetem Ekonomiczno-Społecznym i Komitetem Regionów, uchwala „środki wpływające znacząco na wybór Państwa Członkowskiego między różnymi źródłami energii i ogólną strukturę jego zaopatrzenia w energię”.

Art. 194 mówi m.in. o nienaruszaniu „prawa Państwa Członkowskiego do określania warunków wykorzystania jego zasobów energetycznych, wyboru między różnymi źródłami energii i ogólnej struktury jego zaopatrzenia w energię”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl