fot. PAP/Rafał Guz

J. M. Jackowski: W sytuacji pandemii potrzebna jest odpowiedzialność obywatelska

W obecnej sytuacji zdecydowane działania podejmowane przez rząd są konieczne – tak senator PiS Jan Maria Jackowski komentuje decyzje władz państwa ws. koronawirusa.

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce staje się coraz bardziej napięta. Dziś rząd poinformował o zamknięciu od poniedziałku na dwa tygodnie wszystkich placówek oświatowych – przedszkoli, szkół oraz uczelni wyższych. De facto zajęcia dydaktyczne nie będą prowadzone od jutra, ale czwartek i piątek to czas dla rodziców, aby zorganizowali opiekę nad dziećmi. Resort zdrowia apeluje, aby nie przekazywać pociech pod opiekę dziadkom. To właśnie seniorzy są najbardziej narażenia na zarażenie koronawirusem.

Od jutra nie będą działać centra kultury – teatry, filharmonie, kina oraz muzea. Wszystko po to, aby uniknąć błędów popełnionych w krajach takich jak Włochy, gdzie restrykcyjne decyzje zapadły zbyt późno. W parlamencie przeważają obecnie głosy aprobujące działania rządu.

– W tej sytuacji jest to racjonalne działanie. Trzeba przyzwyczaić się do tego, że w czasie pandemii koronawirusa życie społeczne ulega znacznym zmianom. Te skutki mogą być dłużej trwające. W związku z tym potrzebna jest odpowiedzialność obywatelska, stosowanie się do wytycznych Głównego Inspektoriatu Sanitarnego i wszelkich zaleceń władz, ponieważ doświadczenia chińskie pokazują, że działania administracyjne są niewystarczające – mówi senator Jan Maria Jackowski.

Od wczoraj obowiązuje zakaz organizowania imprez masowych. Kontrole sanitarne obowiązują na wszystkich granicach. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział inicjatywę mającą na celu złagodzenie skutków zobowiązań kredytowych dla przedsiębiorców.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj