fot. PAP/Marcin Obara

J. Gowin: Nikt nie informował mnie o konieczności zmian w prawie ze względu na sprawy związane z VAT

W sprawie walki z wyłudzeniami VAT państwo okazało się nieskuteczne – powiedział zeznający dziś przed sejmową komisją śledczą Jarosław Gowin. Wicepremier w latach 2011-2013 pełnił funkcję ministra sprawiedliwości.

W tamtym okresie funkcja ministra sprawiedliwości nie była połączona z funkcją Prokuratora Generalnego. I to kluczowa informacja w kontekście przesłuchania wicepremiera, które trwało 2,5 godziny. O przesłuchanie Gowina wnioskowała opozycja.

W przypadku afery VAT moja wiedza równa jest zeru – zapewnił na początku przesłuchania Jarosław Gowin.

Świadek wskazał jednocześnie, że państwo okazało się nieskuteczne, „ale nie mam podstaw, by zarzucać ministrom i urzędnikom nieuczciwości”.

Szef komisji poseł Marcin Horała pytał Gowina, czy temat luki VAT był poruszany w rozmowach rządowych. Świadek odparł, że nie.

– W czasie kiedy świadek był ministrem sprawiedliwości, ta funkcja nie była powiązana z funkcją prokuratora generalnego. Pytanie, czy prokurator generalny lub ktoś inny z prokuratury kontaktował się i ostrzegał, że konieczne jest przygotowanie jakichś zmian w prawie? – pytał Marcin Horała.

– Moje kontakty z prokuraturą ograniczały się tylko do kontaktów z prokuratorem generalnym oraz z Krajową Radą Prokuratorów. Nie przypominam sobie, żeby podczas któregokolwiek z tych spotkań temat karuzeli VAT był podnoszony – odpowiedział Jarosław Gowin.

O godz. 13.00 na pytania śledczych ma odpowiedzieć drugi świadek – były zastępca dyrektora departamentu podatku od towarów i usług ministerstwa finansów Jacek Kauty.

Komisja zakresem swoich prac objęła lata 2007-2015.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl