J. Czaputowicz: rewizjonistyczna polityka Rosji pozostaje wyzwaniem dla polskiej polityki zagranicznej

Rewizjonistyczna polityka Rosji pozostaje ciągle wyzwaniem dla polskiej polityki zagranicznej, któremu należy sprostać – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po wtorkowych rozmowach w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Finlandii Timo Soinim.

Na wspólnej konferencji prasowej Jacek Czaputowicz poinformował, że konflikt ukraińsko-rosyjski, w tym „jego ostatnia odsłona w Cieśninie Kerczeńskiej”, znalazł się wśród tematów poruszonych podczas spotkania w Warszawie. Ocenił też, że rewizjonistyczna polityka Rosji „ciągle pozostaje pewnym wyzwaniem dla polskiej polityki zagranicznej, któremu należy sprostać”.

„Rzeczywiście Rosja – i zwłaszcza ostatnie działania na Morzu Azowskim – świadczą o tym, że nie tylko dla Polski, ale także dla innych państw, czy organizacji międzynarodowych, takich jak UE, Sojusz Północnoatlantycki, OBWE – stanowi poważne wyzwanie” – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Szef MSZ Finlandii przekonywał z kolei o konieczności zjednoczonego i stanowczego stanowiska UE w sprawie polityki Kremla, w tym poprzez przedłużanie unijnych sankcji wobec Rosji.

„Musimy być zjednoczeni, stanowczy. Musimy dać sygnał, że te działania nie mogą być tolerowane i że porozumienia mińskie czy format normandzki powinny być kontynuowane. UE powinna być zaangażowana, nie możemy zapomnieć o Ukrainie” – oświadczył Timo Soini.

Jak dodał, sytuacja na wschodzie Ukrainy oraz incydent na Morzu Azowskim „pogorszyły sytuację bezpieczeństwa w Europie”, w tym w basenie Morza Bałtyckiego.

„Nie ma bezpośredniego zagrożenia rosyjską inwazją np. na Finlandię, to nie jest to, czego się obawiamy, jednak mamy tutaj zagrożenia hybrydowe, cybernetyczne i niepewność sprawiła, że sytuacja jest trudna dla nas wszystkich w obszarze bezpieczeństwa” – zaznaczył minister spraw zagranicznych Finlandii.

Akcentował też, że źródłem napięć pomiędzy Rosją a Ukrainą jest nielegalna aneksja Krymu i „wszystko, co wydarzyło się od tamtego momentu, jest jasną konsekwencją tamtego bezprawnego czynu”.

„Musimy o tym fakcie pamiętać” – dodał Timo Soini.

Wśród tematów rozmów ministrowie wymienili też m.in. rozwój dwustronnej współpracy w obszarach bezpieczeństwa, polityki wschodniej, polityki regionalnej w ramach UE oraz przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym dla bezpieczeństwa.

Jacek Czaputowicz odnotował w tym kontekście inicjatywę Helsinek dot. utworzenia Europejskiego Centrum Doskonalenia przeciwko Zagrożeniom Hybrydowym, podkreślając, że Polska docenia ten projekt i jest jednym z państw aktywnie go współtworzących.

Szef polskiej dyplomacji zwrócił też uwagę na fakt, że w drugiej połowie przyszłego roku Finlandia będzie sprawować unijną prezydencję.

„Będzie to szczególny moment – po wyborach do PE i w trakcie tworzenia nowej KE (…), a także będzie to zapewne decydujący moment w negocjacjach nad przyszłymi ramami finansowymi” – zaznaczył.

Jacek Czaputowicz wspomniał też w tym kontekście o potrzebie wzmocnienia relacji UE z sześcioma państwami Partnerstwa Wschodniego w roku dziesięciolecia tej inicjatywy.

Pozytywnie ustosunkował się zarazem do przygotowanego wspólnie przez trzy państwa, które mają kolejno sprawować prezydencję w UE od stycznia 2019 r. do połowy 2020 – Rumunię, Finlandię i Chorwację – 18-letniego programu Rady UE.

„Jest w naszej ocenie ambitny i stara się kompleksowo odnosić do wyzwań wewnętrznych i zewnętrznych, przed którymi stoi UE” – powiedział minister.

Zadeklarował przy tym gotowość współpracy z fińską prezydencją, „szczególnie w kontekście przygotowywań agendy strategicznej czy umacniania jednolitego rynku, zwłaszcza w sektorze usług”.

Soini jako priorytety unijnej prezydencji Finlandii wskazał wzrost gospodarczy i bezpieczeństwo.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl