fot. PAP/EPA

J. Czaputowicz: Frans Timmermans powiedział, że chętnie przyjedzie do Polski

Polska realizuje reformy, które zostały wprowadzone w życie – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jednocześnie zapowiedział, że nasz kraj odpowie na rekomendacje Komisji Europejskiej do 20 marca, czyli w przewidzianym terminie.

Szef polskiej dyplomacji rozmawiał wczoraj z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem. Politycy spotkali się, aby omówić kwestie dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, a także systemu relokacji uchodźców.

Minister Jacek Czaputowicz zaprosił wiceprzewodniczącego KE do Polski.

– Jestem bardzo zadowolony. Było to nasze pierwsze spotkanie. Będziemy utrzymywać kontakty, wymieniliśmy telefony. Omówiliśmy szereg kwestii związanych z postępowaniem KE, a także inne kwestie, takie jak ochrona granic UE, w co Polska może być zaangażowana. Będziemy podtrzymywać kontakt i dalej rozmawiać. Pan Timmermans powiedział, że chętnie przyjedzie do Polski. Oczywiście lepiej byłoby, gdyby były już jakieś ustalenia między ekspertami. Chodzi o zaprezentowanie polskiego stanowiska ekspertom, KE, prezydencji i państwom członkowskim – powiedział Jacek Czaputowicz.

W grudniu ubiegłego roku KE uruchomiła wobec Polski procedurę z art. 7 traktatu unijnego.          Bruksela dała jednocześnie Polsce trzy miesiące na wprowadzenie w życie rekomendacji dotyczących praworządności.

Komisja ma zastrzeżenia do zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowanie zapisu o obniżonym wieku emerytalnym wobec obecnych sędziów. KE domaga się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa.

RIRM

drukuj