J.-C. Juncker  apelował w orędziu o solidarność w UE

O większą solidarność wśród państw Unii Europejskiej apelował w orędziu przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. W wystąpieniu wskazywał m.in. na wzmocnienie międzynarodowej roli euro, a także na konieczność zawarcia umowy o wolnym handlu z Wielką Brytanią po Brexicie.

 Około godzinne wystąpienie Jean-Claude Juncker rozpoczął od apelu o szacunek do Unii Europejskiej. W orędziu wskazywał na potrzebę większej jedności wszystkich państw tworzących Unię. Wspomniał również o praworządności.

 – Komisja Europejska sprzeciwia się wszelkim atakom na praworządność. Jesteśmy zaniepokojeni rozwojem sytuacji w niektórych państwach członkowskich. Artykuł 7 musi być stosowany zawsze, gdy rządy prawa są zagrożone – mówił szef KE.

 Jean-Claude Juncker nie wymienił żadnego kraju z nazwy, jeśli chodzi o kwestię praworządności.

W oświadczeniu nie zabrakło także tematu Wielkiej Brytanii i Brexitu.

 – Zwracamy się do rządu brytyjskiego, aby zrozumiał, że ktoś, kto opuszcza Unię, nie może być w tej samej uprzywilejowanej pozycji, co państwa członkowskie. Jeśli opuszczasz Unię, to oczywiście nie jesteś już częścią naszego jednolitego rynku – powiedział Jean-Claude Juncker.

 KE proponuje również zwiększenie nakładów na ochronę zewnętrznych granic UE przed napływem kolejnych fal migrantów.

 – Proponujemy, aby liczba funkcjonariuszy straży granicznej finansowanych z budżetu europejskiego w 2020 r. wzrosła do 10 tysięcy. Proponujemy rozszerzenie europejskiej agencji do spraw uchodźców – wskazał szef KE.

 Jean-Claude Juncker zapowiedział także inicjatywy legislacyjne dotyczące wzmocnienia roli euro na arenie międzynarodowej. Miałoby się to odbyć poprzez opłacanie pewnych transakcji walutą euro, a nie – jak dotychczas – dolarami. Szef KE poruszył temat zbliżających się wyborów do PE. Zaproponował nakładanie kar finansowych na partie polityczne za bezprawne wykorzystywanie danych wyborców w celu wpływania na wyniki wyborów. Juncker zapowiedział także ustanowienie nowego partnerstwa z Afryką na rzecz inwestycji. Szef KE, mówiąc o solidarności, pochwalił zaangażowanie polskich strażaków w pomoc w ugaszaniu pożarów w Szwecji.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj