Iran przeciw spotkaniu Peresa z Rowhanim

Iran odrzucił propozycję izraelskiego prezydenta Szimona Peresa, który wyraził gotowość spotkania się z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Propozycję Izraela uznano za „propagandę”, mającą pomóc temu krajowi wyjść z izolacji.

„Nie było, nie ma i nigdy nie będzie żadnej zmiany w stanowisku Iranu wobec reżimu syjonistycznego” – powiedziała dziennikarzom rzeczniczka irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Marzije Afcham. Odpowiadała na pytanie w sprawie niedzielnego oświadczenia prezydenta Izraela Szimona Peresa, który wyraził gotowość do spotkania się ze swym irańskim odpowiednikiem mimo napięć między obu krajami. „Iran nie uznaje Izraela.

Nasze stanowisko dotyczące tego opresyjnego reżimu okupacyjnego – który jest całkowicie nielegalny i stworzony po to, by okupować terytoria palestyńskie – jest jasne” – dodała rzeczniczka. Pytany w niedzielę na forum gospodarczym w Tel Awiwie o możliwość spotkania z prezydentem Iranu, Szimon Peres, który ma jedynie symboliczną władzę, odpowiedział, że gotów jest spotkać się z prezydentem Hasanem Rowhanim, gdyby miało to pomóc w złagodzeniu napięć na Bliskim Wschodzie.

Dla rzeczniczki irańskiego MSZ deklaracja Peresa to nic innego jak gest propagandowy, mający pomóc Izraelowi wyjść z izolacji po zawarciu porozumienia w kwestiach nuklearnych między Iranem a światowymi potęgami. Iran zgodził się zamrozić większość swego programu nuklearnego w zamian za złagodzenie dotkliwych międzynarodowych sankcji gospodarczych, podczas gdy prowadzone będą negocjacje w sprawie trwałego porozumienia.

Izrael i Iran są zaciekłymi wrogami; przywódcy izraelscy wyrażają się sceptycznie o tymczasowym porozumieniu społeczności światowej z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl