Iran proponuje plan rozwiązania konfliktu w Jemenie

Szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif zaproponował we wtorek czteropunktowy plan rozwiązania konfliktu w Jemenie, po raz kolejny wyrażając sprzeciw wobec nalotów sił koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej na cele szyickich rebeliantów z ruchu Huti w Jemenie. 

Na konferencji prasowej podczas wizyty w Madrycie Zarif zaproponował, żeby najpierw doszło do zawarcia rozejmu, następnie do udzielenia pomocy humanitarnej, wznowienia dialogu między stronami w Jemenie i utworzenia rządu reprezentującego szerokie spektrum polityczne.

„Kwestia ta powinna zostać rozwiązana przez Jemeńczyków (…) Iran i Arabia Saudyjska muszą rozmawiać, ale nie możemy rozmawiać na temat określania przyszłości Jemenu” – oświadczył szef irańskiej dyplomacji.

Jak dodał, naloty „to nie jest rozwiązanie (…) Wszystkie operacje na lądzie i z powietrza powinny się zakończyć”.

W poniedziałek Zarif wezwał do utworzenia nowego rządu w Jemenie i zaoferował pomoc w transformacji ustrojowej. Zasugerował też, że jako model może posłużyć proces odbudowy Afganistanu po inwazji USA w 2001 r.

Jak zauważa agencja Reutera, wtorkowa propozycja z pewnością zirytuje Arabię Saudyjską i inne państwa z koalicji. Saudyjczycy oskarżają Iran o zbrojenie Hutich, mieszanie się w wewnętrzne sprawy Jemenu i chęć dominacji w regionie. Teheran temu zaprzecza, utrzymując, że nie ma żadnych sił zbrojnych w Jemenie.

Arabia Saudyjska dowodzi koalicją krajów arabskich, które 26 marca rozpoczęły ataki z powietrza w Jemenie. Ich celem jest uniemożliwienie rebeliantom Huti przejęcia kontroli nad całym terytorium Jemenu i obalenia reżimu prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Według koalicji od początku interwencji przeprowadzono ok. 1200 ataków z powietrza.

Sunnicka Arabia Saudyjska i szyicki Iran od lat rywalizują o wpływy na Bliskim Wschodzie. Rozpoczynając naloty Rijad podkreślał, że jego celem jest odparcie irańskiej ingerencji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl