Iran odpowiada na amerykańskie sankcje

Nałożenie przez Donalda Trumpa nowych sankcji na Rosję, Iran i Koreę Północną wywołało falę ostrej krytyki. Iran już zapowiedział, że na amerykańskie sankcje odpowie w sposób właściwy i proporcjonalny.

Podpisana wczoraj przez prezydenta USA Donalda Trumpa ustawa nakłada nowe restrykcje między innymi na Teheran. Sankcje związane są z irańskim programem budowy pocisków balistycznych. Zdaniem irańskiego wiceministra spraw zagranicznych Abbasa Arakcziego, nałożenie przez USA nowych sankcji na Iran to złamanie postanowień międzynarodowego paktu nuklearnego, dlatego Teheran odpowie na nie w sposób „właściwy i proporcjonalny”.

Międzynarodowy układ z Iranem ma na celu ograniczenie programu nuklearnego Teheranu i przewiduje, że zrezygnuje on z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych. Tymczasem Teheran utrzymuje, że nie prowadzi żadnych prac nad pociskami mającymi przenosić broń jądrową i zapewnia, że żaden pocisk produkowany w Iranie nie będzie użyty przeciw innemu krajowi.

TV Trwam News/RIRM

drukuj